راهنمای انتخاب و خرید بهترین شامپو

انتخاب بهترین شامپو

راهنمای انتخاب و خرید بهترین شامپو

انتخاب بهترین شامپو متناسب با نوع مو، بسیار اهمیت دارد. بعضی از انواع مو ها دارای حساسیت بیشتری بوده و تار های نازک و ظریفی دارند. موهای حساس نسبت به ترکیبات موجود در شامپو ها خیلی زود واکنش نشان می دهند. به همین دلیل باید در انتخاب شامپو بسیار دقت کرد. از موهای حساس که بگذریم به نوع دیگری از موها می رسیم.

موهایی که به دلیل ترشح بیش از حد سبوم از کف سر، زود به زود چرب می شوند و شامپو های نامناسب می تواند باعث تشدید ترشح چربی شده و در نتیجه به موها و پوست سر آسیب وارد کنند. در این بین افرادی هم هستند که مو های خشک و کدر دارند. استفاده از شامپو هایی با قدرت بالا می تواند به ریزش مو و مو خوره در این افراد منجر شود.

همچنین در بعضی از شرایط ازجمله رنگ کردن مو ها، مو نیاز به مراقبت بیشتری داشته و باید از محصولاتی استفاده کرد که موجب تقویت و ترمیم موها شود. بنابراین انتخاب بهترین شامپو برای هر فرد با توجه به نیاز موی او باید انجام شود. در این مقاله از آیمادورا یک راهنمای کامل برای انتخاب یک شامپو خوب مناسب هر نوع مو ارائه کرده ایم.

شناخت نوع و مدل مو ها و همچنین آشنایی به انواع شامپو ها ترکیبات به کار رفته در آن ها باعث می شود تا دست به بهترین انتخاب بزنید و نتیجه دلخواه خود را بدست آورید. بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شناخت نوع مو

برای انتخاب بهترین شامپو، حتما باید از نوع پوست سر و مو خود آگاهی داشته باشید. اینکه شما بدانید موهایتان از چه جنسی است، باعث می شود تا بهتر و هدفمند تر نیاز های مو هایتان را رفع کرده و به خوبی از آن ها مراقبت کنید. انتخاب شامپویی که با مو های شما سازگاری نداشته باشد، نه تنها از آن ها مراقبت نمی کند، بلکه آسیب های جدی تری هم به پوست سر و مو ها وارد می کند.

جنس مو را می توان به 4 دسته زیر تقسیم بندی کرد:

● مو های خشک: مو های خشک شکننده و مستعد مو خوره هستند. خشکی مو می تواند ژنتیکی بوده و یا در اثر عوامل محیطی به وجود آید.

● مو های چرب: در این نوع مو ها، ترشح سبوم از بیش از حد طبیعی بوده که در نهایت باعث چرب شدن کف سر و مو ها می شود.

● مو های مختلط: در افراد دارای مو های مختلط، مو های نزدیک به کف سر به دلیل ترشح چربی، چرب بوده اما در انتهای ساقه مو، خشک هستند. این نوع مو بیشتر در افراد دارای مو های بلند شایع است.

● مو های نرمال: مو های نرمال دارای ترشح به اندازه چربی هستند. همچنین چربی ترشح شده به خوبی جذب پوست سر شده و مفید عمل می کند.

انواع جنس مو

اما مو های شما از چه نوع جنسی است؟

برای اینکه با جنس موهایتان آشنا شوید و بتوانید نسبت به انتخاب بهترین شامپو سر برای خود اقدام کنید، کافی است تا چند مرحله ساده را انجام دهید:

● ابتدا به حمام بروید و مو هایتان را به خوبی بشویید.

● سپس مو هایتان را با استفاده از یک حوله به آرامی خشک کنید. توجه کنید که نباید حوله را بر روی مو ها و یا کف سر حرکت دهید. فقط با فشار های آهسته نم موهایتان را بگیرید.

● بعد از 48 ساعت قسمتی از مو هایتان را به طوری که کف سر دیده شود، کنار بزنید و نوک انگشتتان را به کف سر بکشید.

● اگر پس انگشت شما چرب شده باشد، جنس مو های شما چرب است. اگر هیچ اثری از چربی نبوده و حس زبری در انگشتتان حس شد، جنس مو های شما از نوع خشک است. اگر هم که نه زبری و چربی بر روی انگشت شما ایجاد شد، باید بگویم که شما بسیار خوش شانس هستید. چرا که مو هایی نرمال و طبیعی دارید.

شناخت جنس مو ها، به شما در انتخاب یک محصول عالی کمک فراوانی می کند. زمانی شما می توانید یک شامپو خوب تهیه کنید که بدانید موهایتان از چه جنس بوده و با نیاز های آن آشنا شوید.

اما سوال بعدی این است که برای هر جنس مویی از چه نوع شامپویی باید استفاده کرد؟ این شامپو ها باید چه ویژگی ها و مزیت هایی داشته باشند؟

بهترین شامپو برای مو های خشک

همانطور که در بالا گفتیم مو های خشک، میزان چربی مفید کمی داشته و زبر و شکننده هستند. این نوع مو ها بسیار سریع دچار مو خوره و ریزش می شوند. اما نکته ای که بسیار مهم این است که، گاهی مو های آسیب دیده با مو های خشک اشتباه گرفته می شوند. مو های ما ممکن است بنا به دلایل مختلفی دچار آسیب شده و حالتی شبیه به مو های خشک پیدا کند. مو های خشک حالت نمی گیرند و همچنین زبر هستند. این نوع مو ها فاقد درخشش و لطافت بوده ضخیم هستند که با تامین مواد مغذی مورد نیاز مو توسط بهترین شامپو مناسب این نوع مو، این مشکلات رفع می شوند.

اما چه عاملی باعث خشکی مو می شوند؟

مو های ما دارای 3 لایه است و لایه بیرون مو ها و یا همان ظاهر مو، از چربی های مفید تشکیل شده است. در مو های خشک، بنا به دلایل مختلفی مانند اشعه های UV از بین رفته و باعث کدر و زبر شدن مو ها می شود. این لایه همچنین نقش محافظتی داشته و مانند یک عایق از مو ها مراقبت می کند. به همین دلیل است که مو های خشک در معرض آسیب بیشتری قرار دارد و باعث شده تا وز و شکننده شود.

موی خشک

بهترین شامپو متناسب با موی خشک، باعث می شود تا ضمن تشکیل لایه چربی، از مو ها در برابر عوامل محیطی آسیب زننده محافظت شود. از مهم ترین ویژگی هایی که باید یک شامپو مناسب مو های خشک داشته باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● دارای قدرت بالا در آبرسانی مو ها: مو های خشک بسیار شکننده هستند. به همین دلیل آبرسانی به مو ها بسیار اهمیت داشته و باعث می شود تا ساقه و ریشه مو طراوت و نرمی خود را حفظ کند.

● دارای مواد مغذی باشد: مو های خشک استحکام کمی دارند و به همین دلیل زود میشکنند. همچنین به دلیل نداشتن مواد معدنی شادابی خود را از دست داده و کدر می شوند. شامپو هایی با مواد مغذی و معدنی می توانند به شادابی و مستحکم شدن دوباره مو ها کمک کرده و ریشه مو های شما را تقویت کنند.

● از ترمیم کننده ها استفاده کنید: اگر مو های شما خشک است، استفاده از شامپویی مناسب با این نوع مو کافی است. اما زمانی خشکی مو بیش از حد می شود و در این مورد باید از شامپو هایی استفاده کنید که خاصیت ترمیم کنندگی داشته باشد. این ویژگی باعث می شود تا مو های آسیب دیده شما احیا شود.

● از شامپو هایی با ترکیبات شیمیایی قوی استفاده نکنید: این شوینده ها در کنار قدرت بالا در شستشوی مو ها، بسیار برای مو های خشک مضر بوده و باعث آسیب بیشتر به مو ها می شود. چرا که لایه چربی مفید سر را کاملا از بین می برد. ترکیباتی مانند سدیم لوریل سولفات یا سدیم لورت سولفات از این نوع ترکیبات بوده که باعث تحریک و خشکی و سوزش پوست سر می شود.

● از شامپو هایی با ترکیبات گیاهی استفاده کنید: شامپو هایی که دارای ترکیبات طبیعی مانند عصاره آووکادو هستند می توانند گزینه خوبی برای طراوت بخشی به مو های خشک باشند.

● داشتن ویتامین: وجود ویتامین ها در شامپو ها برای تمامی مو ها بسیار مفید است. ویتامین های D، E و A باعث می شود تا لایه چربی مو ها احیا شده و در نتیجه در کنار محافظت، طراوت به مو ها باز گردد.

● از شامپو هایی دارای نیکوسین استفاده کنید.

● به هیچ عنوان از شامپو هایی که دارای ترکیبات سولفاتی هستند استفاده نکنید.

بهترین شامپو مناسب مو های چرب

یکی دیگر از انواع دیگر جنس های مو، موهای چرب هستند. انتخاب بهترین شامپو سر برای موهای چرب نیز حساس است. همانطور که از نامش پیدا است، در این نوع مو، ترشح چربی بیش از حد طبیعی بوده که در نهایت باعث چرب شدن کف سر و مو ها می شود. ترشح بیش از حد چربی می تواند دلایل مختلفی از جمله اختلالات هورمونی و وراثت داشته باشد. همچنین علاوه بر ترشح سبوم اضافی از غدد چربی پوست سر، دلایل دیگری هم بر چرب شدن مو ها مو ثر هستند. شستن بیش از حد مو ها، حالت مو ها و استفاده از محصولات شیمیایی از جمله  مواردی هستند که مو ها را چرب می کنند.

Greasy Hair

بهترین شامپو برای موهای چرب باید دارای یک سری ویژگی ها باشد. ویژگی هایی که در کنار کنترل چربی اضافی پوست سر، به چربی های مفید مو آسیب نزده و سلامت مو و کف سر را تضمین کند. از مهم ترین ویژگی هایی که یک شامپو خوب مناسب مو چرب باید داشته باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● در شامپو های مناسب مو چرب، نباید از ترکیبات اضافی و زیادی استفاده شود. چرا که ترکیبات اضافی به مو و بافت مو های شما آسیب زده و باعث تشدید ترشح چربی می شود.

● شامپو های دارای سولفات می توانند برای کنترل و از بین بردن چربی های اضافی و همچنین آلودگی های روی پوست سر موثر عمل کنند.

● از شامپو هایی استفاده کنید که خاصیت تقویت کنندگی داشته باشد.

● از شامپو های فاقد چربی استفاده کنید.

● از مصرف شامپو های سنگین خودداری کنید. شامپو هایی با بافت لطیف را جایگزین آن ها کنید.

● شامپو های دارای ترکیبات گیاهی مانند عصاره چای سبز، برای درمان چربی سر بسیار موثر هستند.

● شامپو های دارای خاصیت لایه برداری می توانند به از بین بردن چربی های اضافی و آلودگی های روی پوست سر بسیار کمک کنند.

بهترین شامپو برای مو های مختلط

مو های مختلط ظاهری شبیه به مو های چرب داشته درحالی که انتهاب ساقه مو ها خشک و شکننده هستند. برای این نوع مو، در کنار استفاده از شامپو های مناسب مو های چرب، باید از شامپو های نرمال و سبک و همچنین مرطوب کننده ها هم استفاده کرد. انتخاب شامپو سر برای این نوع مو باید به گونه ای باشد که تاثیرات هورمونی را مختل کند. شامپوهای کافئین دار یک انتخاب مناسب برای این نوع مو هستند.

در افراد دارای مو های مختلط، کف سر چرب است. به همین دلیل توصیه می شود که کف سر را با شامپو های مناسب مو های چرب شسته تا چربی پوست سر، کنترل شود. اما انتهای مو خشک بوده و نیاز به شامپو هایی ملایم تر دارد. برای شستشوی انتها و ساقه مو ها، باید از شامپو هایی ملایم استفاده کرد که بتواند به ساقه های خشک مو رطوبت رسانی کرده و باعث طراوت آن ها شود. همچنین استفاده از نرم کننده ها برای ساقه مو های مختلط بسیار ضروری است. نرم کننده ها باعث می شوند تا عمل رطوبت رسانی با قدرت بیشتری انجام شده و در نهایت مو های شما ابریشمی و لطیف شود.

شامپو مناسب مو های معمولی

افراد دارای مو های طبیعی، بسیار خوشبخت هستند. میزان ترشح چربی در این افراد نرمال بوده و رطوبت مو ها در حد طبیعی و قابل قبولی است. استفاده از شامپو هایی که بتواند باعث تعادل PH پوست سر شود، برای این افراد مناسب است. همچنین شامپو های تقویت کننده مو و شامپو های آبرسان برای تقویت و رشد بیشتر مو های معمولی موثر است.

برای حفظ شادابی و طراوت مو ها در این افراد، رعایت چند نکته می تواند بسیار موثر باشد:

● داشتن رژیمی سرشار از مواد مغذی آب دار و مصرف زیاد آب.

● استفاده کم از ابزار آلات حالت دهنده مو.

● محافظت از مو ها در برابر اشعه های UV.

● شستشوی یک روز در میان مو ها با شامپو مناسب.

● استفاده نکردن بیش از حد از رنگ های شیمیایی.

بهترین شامپو مناسب موهای فر و مجعد

اگر شما هم مو هایی فر و یا مجعد دارید، احتمالا با این مشکل بر خورده اید که پس از استفاده از شامپو های مختلف، فر و حالت مو هایتان از بین رفته و وز شده است. همچنین استفاده از شامپو های نامناسب برای مو های فر باعث می شود تا به ساقه و تار های مو آسیب وارد کرده و باعث شکنندگی، خشکی و زبری آن ها شود.

اما بهترین شامپو مناسب مو های فر باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ برای انتخاب شامپو سر موهای فر و مجعد چه ویژگی هایی را در نظر بگیریم؟

از مهم ترین ویژگی های شامپو مو های فر، داشتن PH مناسب است. شامپو هایی با PH=4 تا 5، شامپو هایی خوب برای مو های فر هستند. این ویژگی درنهایت سبب می شود تا مو های شما درخشانی و لطافت خود را حفظ کرده و مانع از وز و زبر شدن مو ها شود.

حتما توجه کنید که برای مو های فر، از شامپو هایی استفاده کنید که سبک بوده و دارای ترکیبات سنگین نباشد. چرا که داشتن ترکیبات قوی و سنگین، به مو و کوتیکول های مو شما آسیب زده و در نهایت باعث خشکی و شکنندگی مو ها می شود. به طور کلی، شامپو مناسب موهای فر باید سبک، دارای خاصیت آبرسانی و مرطوب کنندگی، حاوی ترکیباتی ملایم، دارای خاصیت تقویت کنندگی و حفاظت از مو ها باشد. این ویژگی ها باعث می شود تا در کنار حفظ فر و حالت مو ها، از مو ها محافظت شود.

موی فر و مجعد

سوالات متداول کاربران پیرامون انتخاب بهترین شامپو

بهترین شامپو برای پوست سر چرب و موی خشک چیست؟

این نوع مو در دسته موهای مختلط قرار می گیرد. همانطور که در متن گفته شده برای این دسته باید علاوه بر استفاده از شامپوی مناسب، از روش شستشو خاصی نیز استفاده کرد.

بهترین شامپو مردانه ایرانی کدام است؟

برای انتخاب بهترین شامپو ابتدا باید نوع موی خود را بشناسید و سپس مطابق آن تصمیم گیری کنید. در این متن روش شناخت انواع مو ذکر شد.

انواع شامپو مناسب مو کدام شامپو ها هستند؟

شامپوها در دسته بندی های گیاهی، شیمیایی، سولفات دار، شامپو بدون سولفات، مناسب موهای رنگ شده و… دسته بندی می شوند. بنابه نیاز مو می توان یکی از محصولات موجود در این دسته ها را برگزید. نکته حائز اهمیت این است که ترکیبات و فرمولاسیون شامپو متناسب با نوع و نیاز مو ما باشد.

کلام آخر

در این مقاله از آیمادورا به بررسی انواع شامپو و نحوه انتخاب بهترین شامپو پرداختیم و با معرفی انواع موها و نیاز هر یک سعی داشتیم راهنمایی برای انتخاب بهترین شامپو داشته باشیم.

5/5 - (1 امتیاز)
جشنواره قربان تا غدیر آیمادورا

150,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 2 میلیون تومان با کد: off150

70,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 1 میلیون تومان با کد: off70

50,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 500 هزار تومان با کد: off50

30,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 300 هزار تومان با کد: off30

جشنواره قربان تا غدیر آیمادورا