اسکراب چیست و نحوه استفاده از اسکراب صورت چگونه است؟
اسکراب چیست

اسکراب چیست و نحوه استفاده از اسکراب صورت چگونه است؟

اسکراب چیست؟ اگر این سوال را در ذهنتان دارید باد بگوییم که برای رسیدن به پاسخ آن هدف را مشخص کنید و کمی بیشتر وارد جزئیات شوید. در واقع شما باید بپرسید که اسکراب صورت چیست؟ چون دانش امروزه مراقبت از پوست اسکراب صورت و اسکراب بدن را نیز به لیست اسکراب هایی که می توانید انجام بدهید اضافه کرده است. در اینجا ما می خواهیم درباره اسکراب صورت صحبت کنیم.

بالا بردن سطح اطلاعات در خصوص اسکراب اهمیت بالایی دارد. زیرا کار بسیار مهمی است که اگر اشتباه انجام دهید عواقب بدی برای پوست شما دارد. اصلا به این فکر نکنید که اسکراب را از برنامه مراقبت پوستی تان حذف کنید. در صورت انجام این کار پس از مدتی پوست شما پر از آکنه، منافذ و همچنین تیرگی خواهد بود. پس با ما همراه باشید، در این مطلب از آیمادورا به بررسی اسکراب صورت، نحوه استفاده از اسکراب صورت و فواید اسکراب صورت خواهیم پرداخت.

اسکراب چیست؟

اسکراب در گذشته و در ایران به کمک سفیداب انجام می شد. در واقع اهمیت لایه برداری پوست به حدی بود که هیچ کس بدون سفیداب زدن از حمام های عمومی خارج نمی شد. اما حالا اسکراب ها جایگزین شده اند و همان کار را به شیوه بسیار بهتری انجام می دهند. 

به گفته دکتر لورتا سیرالدو، متخصص پوست، “اسکراب صورت محصولی است که سلول های سطح مرده را حذف می کند تا درخشندگی پوست را افزایش دهد، رنگ پوست را یکنواخت کند و لکه های تیره را روشن کند، ظاهر منافذ را اصلاح کند و به سایر محصولات مراقبت از پوست کمک کند تا بهتر نفوذ کنند.”

در واقع اسکراب نوعی لایه بردار فیزیکی است. معمولا اسکراب ها در بافت خود دارای دانه‌های ریز یا گرانول‌هایی هستند که ساختار زبری دارند. این گرانول ها با سایش بر سطح پوست می توانند اضافات پوست و سلول های مرده پوست را جدا کنند.

اسکراب پوست صورت چیست؟

منافذ پوست صورت به هر دلیلی ممکن است بسته شوند. سلول های پوست هر 24 روز یکبار می میرند و سلول های جدید تولید می شوند. این سلول های مرده اگر از سطح پوست حذف نشوند، باعث بسته شدن منافذ پوست می شوند.

همچنین استفاده از لوازم آرایشی و گرد و غبار و ذرات آلوده هوا نیز می توانند منافذ پوست را ببندند. بنابراین شما به یک لایه برداری اساسی نیاز دارید تا پوستی روشن‌تر و شفاف‌تر داشته باشید.

وقتی با کمک اسکراب پوست صورت را لایه برداری می کنید، سلول های جدید بهتر جایگزینی می شوند و آلودگی و باقی مانده سلول‌های مرده کاملا تمیز می شود.

وقتی پوست را اسکراب می کنید، مرطوب کننده ها بیشتر جذب پوست می شوند و کلیه محصولات مراقبتی تاثیر بهتری بر پوست می گذارند.

اسکراب در انواع مختلف مناسب پوست بدن و مناسب پوست صورت ارائه می شود. اسکراب پوست صورت اهمیت بیشتری دارد زیرا بیشتر در معرض آلودگی های محیطی قرار دارد و همچنین نوسانات هورمونی و بیماری های کبدی بیشتر بر این ناحیه اثر می گذارد و البته که بخش عمده زیبایی هر فرد پوست صورت سالمی است که دارد.

اسکراب صورت یا شستشو صورت؟

اسکراب صورت یا شستشو صورت؟

شستن صورت اولین قدم برای داشتن روتین مراقبت پوست است. اما یک سوال اساسی وجود دارد. شستشو صورت بهتر است یا اسکراب صورت؟

در واقع شستشو و یا اسکراب کردن چیزی نیست که شما بتوانید از بین آن یکی را انتخاب کنید. هر کدام نقش خاص و ضروری در حفظ سلامت پوست و درخشندگی آن دارند و بهترین روتین های پوستی شامل هر دو می شود.

شستشو سطح پوست را تمیز می کند، آلودگی، چربی و آرایش را از بین می برد. برخی از شوینده ها شامل اسیدهای آلفا هیدروکسی اسید برای کمک به از بین بردن سلول های مرده پوست هستند. برخی از آنها دارای خواص ضد التهاب یا ضد باکتری برای کمک به کنترل آکنه هستند. همچنین ممکن است دارای ترکیبات آنتی اکسیدان و آبرسان نیز باشند. گاهی بهترین شوینده ها چیزی بیش از شستشو انجام می دهند. آنها می توانند موجب ایجاد یک سد دفاعی قوی برای پوست شوند.

یک اسکراب همه این کارها را انجام می دهد، به علاوه سلول های مرده پوست را با لایه برداری پوست پاک می کند. اسکراب ها با همان موادی تولید می شوند که یک شوینده صورت می تواند تولید شده باشد. آنتی اکسیدان، ضد باکتری، ضد التهاب و آبرسان و همچنین با گرانول های اسکراب تقویت شده اند تا سلول های مرده پوست و آلودگی های سطحی را از بین ببرند. لایه برداری با کمک اسکراب صورت باعث شروع سریع تجدید سلول های صورت و افزایش تاثیر سایر محصولات مراقبت پوست می شود.

شستشو را می توانید هر روز و روزی دوبار انجام دهید. اما اسکراب ها را می توانید هفته ای یکبار استفاده کنید. اگر پوست شما حساس است می توانید از اسکراب ماهی یکبار استفاده کنید. 

چطور اسکراب مناسب پوستتان را انتخاب کنید؟

چطور اسکراب مناسب پوستتان را انتخاب کنید؟

اگر این مسئله را جدی گرفته باشید که استفاده از اسکراب برای داشتن پوستی سالم مهم است پس باید اکنون با مراحل انتخاب یک اسکراب خوب آشنا شوید. تنوع برند اسکراب ها ممکن است شما را گیج کند. پس طبق دستورالعمل زیر برای انتخاب یک اسکراب صورت خوب پیش بروید.

1. شناخت نوع پوست

قبل از انتخاب هر محصول مراقبت از پوست ابتدا باید نوع پوست خود را بشناسید تا بتوانید اسکراب موثری انتخاب کنید. اسکراب ها هم مثل سایر محصولات پوستی با فرمولاسیون های مختلفی تولید می شوند تا با شرایط پوست خشک، پوست چرب و پوست مختلط هماهنگ باشند.

برای شناخت نوع پوست می توانید از یک مشاور پوست کمک بگیرید، اما به صورت کوتاه طبق نشانه های زیر می توانید نوع پوست خود را تشخیص دهید:

پوست چرب: همیشه براق است. منافذ درشتی دارد و احتمال وجود آکنه در آن هست. اگر یک دستمال روی آن بکشید، دستمال چرب می شود.

پوست خشک: منافذ مشخص نیستند. همیشه خارش و قرمزی دارد. پوسته پوسته است. دارای چین و شکن های پوستی است.

پوست مختلط: در برخی قسمت ها نشانه های پوست خشک را دارد و برخی قسمت ها نشانه های پوست چرب را دارد. معمولا در پوست های مختلط قسمت T زون چرب است و باقی صورت خشک و یا بالعکس

پوست معمولی: پوستی که نه چرب است و نه خشک! این پوست حالت کاملا تعادلی دارد. کمتر پیش می آید که افراد دارای پوست معمولی باشند.

2- اسکراب خود را برگزینید.

پیش از انتخاب اسکراب برچسب محصول و توضیحات کامل محصول را بخوانید. در مورد ترکیبات فعال محصول تحقیق کنید تا مطمئن شوید برای نوع پوست شما مناسب است.

اسکراب های خیلی خشن، نمی توانند برای پوست های خشک مناسب باشند. باید اسکراب هایی انتخاب شوند که حاوی ذرات سیلیکونی و یا آلفا هیدروکسی یا بتا هیدروکسی هستند. برای پوست چرب نیز می توانید از اسکراب هایی دانه درشت تر استفاده کنید. دانه های موجود در این اسکراب از هسته زردآلو، پوست گردو، بادام یا اکسید آلومینیوم تشکیل می شوند.

3. خرید از فروشگاه های معتبر

همیشه محصولات مراقبت پوستی را از فروشگاه های معتبر بخرید تا سلامت و کیفیت و اصالت محصول را تضمین کنند. بسیاری از فروشگاه های بی نام و نشان اقدام به ارائه محصولات تقلبی می کنند که می تواند برای پوست آسیب ایجاد کند.

قبل از استفاده از محصول تاریخ انقضا را چک کنید.

روش صحیح استفاده از اسکراب صورت در روتین پوستی

روش صحیح استفاده از اسکراب صورت در روتین پوستی

نحوه استفاده از اسکراب صورت به این روش است. اسکراب صورت انتخابی خود را روی پوست تمیز بزنید و ماساژ دهید. برای مصرف بهتر از دستورالعمل های روی بسته بندی محصول استفاده کنید. به طور معمول، شما باید اسکراب را به آرامی روی پوست خود ماساژ دهید و مراقب باشید که وارد چشم ها نشود. اگر میزان مناسبی از اسکراب را برداشته باشید باید خیلی سریع با ماساژ دادن روی پوست شما پیل شود. وقتی به این حالت رسید و احساس کردید دیگر نمی توانید آن را ماساژ دهید پوست را شستشو بدهید. انجام اسکراب یک بار در هفته برای پوست صورت توصیه می شود. نحوه استفاده از اسکراب صورت بسیار مهم است زیرا اگر با فشار زیاد استفاده شود و یا بیش از حد استفاده شود قطعا آسیب رسان خواهد بود.

اسکراب صورت برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که تاکنون مطرح شده اسکراب صورت برای هر فردی که می‌خواهد پوست خود را از سلول‌های مرده، آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها پاکسازی کنند، مناسب است. به طور کلی، استفاده از اسکراب صورت به افراد زیر توصیه می‌شود:

1. افراد با پوست چرب و مختلط

افرادی که پوست چرب یا مختلط دارند، اغلب با مشکلاتی مانند جوش‌های سرسیاه، آکنه و تیرگی پوست و برق زدن بیش از حد پوست مواجه هستند. اسکراب صورت به این افراد کمک می‌کند تا چربی اضافی پوست را کنترل کنند و منافذ پوست را تمیز نگه دارند و ازضخامت تجمع سلول های مرده پوست جلوگیری کنند.

2. افراد با پوست خشک و پوسته پوسته

برای کسانی که پوست خشک دارند و با پوسته پوسته شدن و خشکی مواجه هستند، اسکراب می‌تواند به از بین بردن سلول‌های مرده کمک کند و پوست را نرم‌تر و صاف‌تر کند. البته باید از اسکراب‌های ملایم و مرطوب‌کننده استفاده کنند. حالت پوسته پوسته شدن برای افراد دارای پوست خشک با کمک اسکراب هفتگی می تواند کاهش بیابد.

3. افراد با پوست معمولی

کسانی که پوست معمولی دارند نیز می‌توانند از اسکراب صورت استفاده کنند تا پوستشان تازه و شاداب بماند. استفاده منظم از اسکراب می‌تواند به حفظ طراوت و شفافیت پوست کمک کند. افراد دارای پوست معمولی باید یک هدف داشته باشند، آن هم حفظ وضعیت تعادل پوست.

4. افراد با پوست مستعد آکنه

افرادی که پوست مستعد آکنه دارند، باید از اسکراب‌هایی استفاده کنند که مخصوص پوست‌های مستعد آکنه طراحی شده‌اند. این اسکراب‌ها به پاکسازی عمیق منافذ و جلوگیری از ایجاد جوش‌های جدید کمک می‌کنند. پوستی که درگیر آکنه است با استفاده از اسکراب های قوی و خشن می تواند بدتر شود و یا حتی درگیر خونریزی آکنه ها و یا لک شود. پس بهتر است در انتخاب نوع محصول دقت کافی داشته باشید.

5. افراد با پوست حساس

افرادی که پوست حساس دارند باید بسیار دقت کنند و از اسکراب‌های بسیار ملایم و مناسب برای پوست حساس استفاده کنند. این اسکراب‌ها حاوی مواد ضد التهاب و آرام‌بخش هستند که از تحریک پوست جلوگیری می‌کنند.

اشتباه بزرگ افراد دارای پوست حساس این است که اسکراب کردن را حذف می کنند. شما فقط باید یک محصول مناسب پوست خود انتخاب کنید.

فواید اسکراب صورت

فواید اسکراب صورت

استفاده از اسکراب پوست صورت دارای مزایای متعددی است که به بهبود سلامت و زیبایی پوست کمک می‌کند. در زیر به برخی از فواید اسکراب صورت اشاره می‌کنیم:

1. حذف سلول‌های مرده پوست

اسکراب‌ها به برداشتن سلول‌های مرده از سطح پوست کمک می‌کنند. این فرآیند باعث می‌شود پوست نرم‌تر و صاف‌تر شود و از بسته شدن منافذ جلوگیری می شود. همچنین اسکراب کردن با حذف سلول های مرده تیرگی ها و دورنگی های پوست را کاهش می دهد.

2. پاکسازی عمیق منافذ

آلودگی هایی که به عمق منافذ پوست نفوذ کرده اند به کمک اسکراب خارج می شوند. بنابراین در کنار شوینده ها و پاک کننده های صورت و آرایش استفاده از اسکراب هفته ای یک بار واجب است. این امر به کاهش جوش‌های سرسیاه و سفید کمک می‌کند.

3. افزایش گردش خون

ماساژ پوست با اسکراب باعث افزایش جریان خون در سطح پوست می‌شود. همچنین حذف لایه های مرده اکسیژن رسانی به پوست را افزایش میدهد. این امر به تغذیه بهتر سلول‌های پوستی و افزایش طراوت و درخشندگی پوست کمک می‌کند.

4. بهبود جذب محصولات پوستی

بعد از استفاده از اسکراب، پوست بهتر می‌تواند محصولات مراقبتی مانند سرم‌ها، کرم‌ها و مرطوب‌کننده‌ها را جذب کند. این به دلیل باز شدن منافذ و حذف لایه‌های مرده است.

5. جلوگیری از پیری زودرس

برداشتن سلول‌های مرده و آلودگی‌ها از سطح پوست می‌تواند به کاهش خطوط ریز و چین و چروک‌ها کمک کند. این امر باعث می‌شود پوست جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد.

6. بهبود بافت پوست

استفاده منظم از اسکراب باعث بهبود بافت و رنگ پوست می‌شود. پوست نرم‌تر، یکنواخت‌تر و شفاف‌تر به نظر می‌رسد.

7. رفع خشکی و پوسته پوسته شدن

افرادی که پوست خشک دارند می‌توانند از اسکراب‌ها برای از بین بردن پوسته‌های خشک استفاده کنند. این کار باعث می‌شود پوست نرم‌تر و مرطوب‌تر شود.

معرفی چند اسکراب خانگی

معرفی چند اسکراب خانگی

بسیاری از افراد علاقه مند به استفاده از محصولات طبیعی هستند، بنابراین ترجیح می دهند از محصولات مراقبت پوستی ارگانیک استفاده کنند. ساخت اسکراب در منزل با ترکیباتی که معمولا در آشپزخانه یافت می شود، بسیار رایج است و افراد زیادی انتخاب می کنند که از این نوع اسکراب های استفاده کنند. در ادامه ساخت انواع اسکراب های خانگی را آموزش داده ایم:

اسکراب شکر و عسل

این اسکراب برای افرادی مناسب است که پوست دهیدراته دارند و می خواهند رطوبت بیشتری به پوست خود برسانند.

مواد لازم:

  • 1 قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای یا سفید
  • 1 قاشق غذاخوری عسل طبیعی

روش تهیه و استفاده:

شکر و عسل را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید.

مخلوط را با حرکات دایره‌ای به آرامی روی پوست مرطوب ماساژ دهید.

بعد از چند دقیقه، صورت را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

اسکراب جو دوسر و ماست

اسکراب جو دوسر و ماست مناسب افرادی دارای پوست نرمال و یا خشک مناسب است. این اسکراب می تواند به پوست روشنی ببخشد.

مواد لازم:

  • 2 قاشق غذاخوری جو دوسر پودر شده
  • 1 قاشق غذاخوری ماست طبیعی

روش تهیه و استفاده:

جو دوسر و ماست را در یک کاسه مخلوط کنید.

مخلوط را روی پوست صورت بمالید و به آرامی ماساژ دهید.

بعد از 5-10 دقیقه، صورت را با آب ولرم بشویید.

 اسکراب قهوه و روغن نارگیل

این اسکراب برای افراد دارای پوست چرب مناسب است و جوش های سرسیاه را به خوبی از بین می برد و منافذ پوست را از آلودگی ها پاک می کند.

مواد لازم:

  • 1 قاشق غذاخوری قهوه پودر شده
  • 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل

روش تهیه و استفاده:

قهوه و روغن نارگیل را با هم مخلوط کنید.

مخلوط را به آرامی روی پوست مرطوب صورت ماساژ دهید.

بعد از چند دقیقه، صورت را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

 اسکراب شکر و لیمو

این اسکراب هم زمان با لایه برداری موجب روشن شدن پوست می شود. پس اگر احساس می کنید پوست شما کمی تیره شده است از این اسکراب استفاده کنید.

مواد لازم:

  • 1 قاشق غذاخوری شکر
  • 1 قاشق غذاخوری آب لیموی تازه

روش تهیه و استفاده:

شکر و آب لیمو را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید.

مخلوط را به آرامی روی پوست صورت ماساژ دهید.

بعد از چند دقیقه، صورت را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

 اسکراب نمک دریا و عسل

این اسکراب خاصیت ضدعفونی کننده و التیام بخش دارد. پس افراد دارای پوست چرب و افراد مستعد آکنه می توانند از خواص خوب آن بهره مند شوند.

مواد لازم:

  • 1 قاشق غذاخوری نمک دریا
  • 1 قاشق غذاخوری عسل طبیعی

روش تهیه و استفاده:

نمک دریا و عسل را در یک کاسه مخلوط کنید.

مخلوط را به آرامی روی پوست صورت ماساژ دهید.

بعد از چند دقیقه، صورت را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

نکات مهمی که در استفاده از اسکراب خانگی باید رعایت کنید.

نکات مهمی که در استفاده از اسکراب خانگی باید رعایت کنید.

قبل از استفاده از هر اسکراب، حتما یک تست حساسیت روی بخش کوچکی از پوست انجام دهید. معمولا پست داخل بازو برای تست حساسیت مناسب است.

با توجه به نوع پوستتان، استفاده از اسکراب‌ها را به یک تا دو بار در هفته محدود کنید تا از تحریک و آسیب جلوگیری شود.

بعد از استفاده از اسکراب، از یک مرطوب‌کننده مناسب برای حفظ رطوبت پوست استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به سوال اسکراب چیست یک پاسخ جامع و کامل دادیم و شما را با فواید اسکراب و همچنین طر تهیه اسکراب های خانگی آشنا کردیم. اگر فردی هستید که استفاده از اسکراب را از روتین پوستی هفتگی خود حذف کرده است توصیه می کنیم حالا که متوجه اهمیت آن شده اید هر چه سریع تر طبق راهنمای انتخاب اسکراب پوست که در این مطلب آورده شد، اقدام به انتخاب اسکراب صورت کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
جشنواره تابستونی آیمادورا

150,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 2 میلیون تومان با کد: off150

70,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 1 میلیون تومان با کد: off70

50,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 500 هزار تومان با کد: off50

30,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 300 هزار تومان با کد: off30

جشنواره تابستانی آیمادورا