بهترین روش درمان اسکار سوختگی

بهترین روش درمان اسکار سوختگی

بهترین روش درمان اسکار سوختگی

پوست بیشترین بخش بدن را، در بر گرفته است. داشتن پوستی سالم و بدون هیچ جراحتی نه تنها باعث می شود ما احساس بهتری داشته باشیم، بلکه بر روی اعتماد به نفس ما هم تاثیر می گذارد. اما این بخش حساس بدن ما، در معرض آسیب های زیادی قرار می گیرد. آسیب هایی مانند زخم به جا مانده از یک جراحی و سوختگی که بر روی ظاهر پوست ما اثر منفی می گذارد. حال شما فکر کنید این آسیب ها در قسمتی از پوست، مانند پوست صورت، به وجود آید. واقعا اذیت کننده است که هر روز صبح با اسکاری بر روی صورتمان در آیینه به خودمان نگاه کنیم. اسکار های سوختگی یکی از آسیب هایی است که پس از بهبود سوختگی به وجود می آید. در این مقاله از آیمادورا می خواهیم به درمان اسکار سوختگی بپردازیم. اگر شما هم دچار این عارضه هستید، نگران نباشید، در پایان مقاله ما برای شما چند پیشنهاد جذاب داریم.

اسکار چیست و چگونه به وجود می آید؟

به طور طبیعی پوست می تواند آسیب های وارد شده بر خود را تا حدی درمان و ترمیم کند. مثلا زمانی که پوست شما دچار سوختگی می شود، پوست پس از مدتی شروع به بازسازی و ترمیم سلول های آسیب دیده خود می کند. اما این احیا به طور کامل انجام نمی شود. به طوری که پوست نمی تواند کلاژن سازی را به طور کامل انجام دهد و تنها بخشی از آسیب ترمیم می شود. به همین دلیل است که بافتی که قرار بود جایگزین سلول های آسیب دیده شود، به شکل ناهنجاری بر روی پوست ایجاد می شود. این بافت همان اسکار و یا جوشگاه می باشد. اسکار ها معمولا صورتی مایل به قرمز بوده و در بیشتر مواقع مسطح هستند. اما گاهی پوست بیش از اندازه بافت تولید کرده و درنتیجه اسکار پوستی به شکل برآمده ایجاد می شود.

تمام این ها درحالتی است که آسیب به لایه های عمیق پوست وارد شده باشد. اگر صدمه وارد شده کمتر از 2 میلی متر بوده و در 2 هفته احیا با سرعت مناسب انجام شود، اسکار ایجاد نشده و ترمیم به طور کامل صورت می گیرد.

اسکار چند نوع است؟

اسکار ها با توجه به نوع و شدت آسیبی که به پوست وارد می شود، انواع مختلفی دارند. در این مقاله می خواهیم انواع اسکار های سوختگی را بررسی کنیم که در سوختگی های درجه 2 و 3 به وجود می آید:

 1. اسکار هایپرتروفیک: شایع ترین اسکار بوده که برآمدگی کمی دارد. همچنین عملکرد بیمار را هم محدود می کند.
 2. اسکار کانتراکتور: در این نوع اسکار، پوست چروکیده می شود و مانع از حرکت طبیعی پوست می شود.
 3. اسکار کلوئیدی: این اسکار ها برآمده، براق، سفت و بی مو هستند.

اما چطور می شود اسکار را درمان کرد؟ چند تا از راه های درمان اسکار را می دانید؟ آیا می دانید بهترین روش درمان اسکار سوختگی چیست؟

بهترین روش درمان اسکار سوختگی

بهترین روش در درمان اسکار سوختگی چیست؟

برای درمان اسکار سوختگی روش های مختلفی وجود دارد. اما به طور کلی می توان این روش ها را در 4 دسته طبقه بندی کرد:

 1. روش های موضعی: شامل استفاده از کرم های ترمیم کننده و نوار های سیلیکونی است که با استفاده از آن ها، اسکار های ناشی از سوختگی را درمان می کنند. همچنین در درمان موضعی، می توان ماساژ درمانی و فشار درمانی را هم قرار داد که در اسکار های خفیف در کنار دیگر درمان ها انجام می شود.
 2. روش های بدون جراحی: در این روش، از تزریقات استروئیدی استفاده می شود. این روش معمولا برای اسکار های کلوئیدی مورد استفاده قرار می گیرد. به این صورت که در محل سوختگی تزریق شده و اسکار را نرم و چروکیده می کند. این روش می تواند درد را هم تسکین دهد.
 3. درمان با لیزر: لیزر درمانی از دیگر روش های درمان اسکار بوده که با هدف کاهش درد و جمع شدن اسکار های پوستی انجام می شود. در این روش حتما شما باید قبل و بعد از لیزر از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 4. درمان با جراحی: درمان با جراحی زمانی اتفاق می افتد که سوختگی شما شدید بوده و اسکار به وجود آمده ناشی از آن، حرکت پوست شما را مختل کند. پیوند پوست، فلپ پوستی، گسترش بافت، پوست خراشی و پیوند چربی از انواع درمان با جراحی هستند.

اما از میان این همه روش، کدام یک بهتر است؟

می توان گفت درمان اسکار سوختگی به روش موضعی و با استفاده از کرم های ترمیم کننده و نوار های سیلیکونی، می تواند بهترین روش برای درمان برای پوست آسیب دیده شما باشد. البته که این روش برای سوختگی ها و اسکار های شدید مناسب نیست.

اما اگر اسکار پوستی شما آنچنان شدید نبوده، می توانید با خیال راحت از کرم های ترمیم کننده پوستی استفاده کنید. این روش بر خلاف دیگر روش ها ازجمله لیزر درمانی، عوارض جانبی نداشته و به پوست شما آسیب نمی رساند. همچنین هزینه کمتری را به خود اختصاص می دهد. امروزه بهترین محصولات ترمیم کننده اسکار های پوستی در بازار وجود داشته که شما می توانید آن ها را تهیه کنید.

معرفی 4 محصول حرفه ای برای درمان اسکار سوختگی

وقت آن رسیده که 4 تا از بهترین محصولات درمان اسکار سوختگی را به شما معرفی کنیم:

 1. نوار سیلیکونی اسکار اف ایکس اسکارهیل
 2. کرم اسکار استاتیک اسکارهیل 10 میلی لیتر
 3. ژل پرمانسی ترمیم کننده سیلیکونی
 4. ژل ترمیم کننده درمالیفت مدل اسکارلیفت

برای پوست های حساس چه روشی مناسب است؟

این نوع پوست به دلیل حساسیت بالایی که دارد، ممکن است در روش های لیزر درمانی و تزریق استروئید دچار التهاب و حساسیت های شدید شود. بهترین روش درمان، اگر اسکار شدید نباشد، استفاده از ترمیم کننده های پوستی است.

آیا فشار و یا ماساژ درمانی تنها کافی است؟

خیر. همانطور که در متن به آن پرداخته شد، این روش ها باید در کنار دیگر روش های درمانی مانند استفاده از کرم های ترمیم کننده قرار گیرد. به تنهایی نمی توان برای درمان از آن استفاده کرد.

نوار سیلیکونی چیست؟

نوار های سیلیکونی که به آن ها شیت سیلیکونی هم گفته می شود، ترمیم کننده های اسکار های پوستی بوده که عملکردی چندین برابر از کرم ها دارند. همچنین استفاده از آن ها بسیار راحت تر است.

کلام آخر

سلامت و زیبایی پوست، از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه روش های مختلفی برای درمان اسکار سوختگی وجود دارد. یکی از بهترین روش ها، استفاده از کرم های ترمیم کننده و نوار های سیلیکونی است. این روش نه تنها به پوست آسیبی وارد نمی کند، بلکه فاقد عوارض جانبی بوده و خطری پوست شما را تهدید نمی کند.

داشتن پوستی زیبا و صاف حق شما است. به آن توجه کنید و با استفاده از محصولات مناسب، زیبایی و جوانی را به آن هدیه دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
جشنواره قربان تا غدیر آیمادورا

150,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 2 میلیون تومان با کد: off150

70,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 1 میلیون تومان با کد: off70

50,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 500 هزار تومان با کد: off50

30,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 300 هزار تومان با کد: off30

جشنواره قربان تا غدیر آیمادورا