چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم؟
چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم؟

چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم؟

چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم؟ اگر فردی باشید که در رعایت روتین پوستی خود، عملکردی صحیح داشته و حساسیت بالایی به خرجی می دهید قطعا این سوال برای شما پیش می آید که چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم؟

اگر از هر متخصص پوست یا پزشک این سوال را بپرسید ممکن است با پاسخ های گوناگونی مواجه شوید. ممکن است سر دوراهی بمانید که کدام را انتخاب کنید. پس در اینجا باید به صورت علمی یک دلیل به شما ارائه دهیم که بدانید آیا مرطوب کننده را قبل از آبرسان استفاده کنید یا بعد از آن؟ اگر قرار است بعد از آن استفاده شود با چه فاصله زمانی استفاده شود؟ پس همراه آیمادورا باشید تا ضمن بررسی مکانیزم عملکرد هر یک نحوه استفاده از آن ها را شرح دهیم؟

ساختار کرم مرطوب کننده و آبرسان؟

اغلب افراد تصور می کنند که مرطوب کننده و آبرسان محصولاتی یکسان هستند. اما در حقیقت ساختار آن ها با هم تفاوت دارد و هر یک کاربرد خاصی دارند.

یک کرم مرطوب کننده شامل ترکیباتی همچون آب, روغن, امولسیفایر, مواد مرطوب کننده, آنتی اکسیدان ها و… می باشد. ترکیبات این محصول به نوعی است که می تواند روی سطح پوست باقی بماند و انسداد ایجاد کند. وقتی مرطوب کننده مصرف می کنید شاید متوجه بشوید که بر سطح پوست شما باقی مانده است. این نشانه عدم مرغوبیت مرطوب کننده نیست. زیرا دقیقا هدف استفاده از مرطوب کننده به دام انداختن رطوبت داخل پوست است.

مرطوب کننده ها می توانند حاوی ترکیباتی همچون اوره و زینک PCA باشند تا بتوانند علاوه بر آب موجود در پوست، رطوبت محیط را نیز جذب کرده به پوست انتقال دهند و در آن برای ساعاتی طولانی حفظ کنند تا رطوبت فرصت نفوذ به عمق پوست را داشته باشد.

اما اگر بخواهیم به ساختار آبرسان های توجه کنیم باید گفت که معمولا حاوی  هموکتانت یا جاذب الرطوبه مانند گلیسیرین هستند و معمولا دارای اسید هیالورونیک می باشند. لازم به ذکر است که آب میان بافتی که رشته های کلاژن و الاستین در آن قرار گرفته اند از جنس هیالورونیک اسید است و کاهش سطح آن در پوست موجب در هم شکستن این رشته ها و ایجاد چین و چروک می شود. بنابراین از یک کرم آبرسان انتظار می رود که این ماده را به پوست بیافزاید. در ترکیبات کرم آبرسان مقادیر بالایی آب و گلیسیرین وجود دارد که به سرعت به عمق پوست جذب می شوند.

این ترکیبات به احتمال زیاد سریعا تبخیر می شوند. پس باید قبل از تبخیر شدن برای باقی ماندن آن در پوست و نفوذ به عمق پوست فکرد کرد. این جاست که ای سوال مطرح می شود: چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم؟

استفاده از مرطوب کننده به جای آبرسان؟

معمولا افراد پس از این که بپرسند چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم ؟ این سوال را مطرح می کنند که آیا استفاده از مرطوب کننده به جای آبرسان مجاز است؟ قطعا افراد دوست ندارند روتین پوستی طولانی داشته باشند اما ادغام کردن مرحله استفاده از مرطوب کننده و آبرسان کار درستی نیست. چون همانطور که ذکر شد هر یک هدف و کاربردی خاصی دارد و هر یک بدون دیگری نمی تواند تاثیر کافی خود را بگذارد. از همین رو بسیاری از شرکت های سازند محصولات مراقبت پوستی نسبت به ساخت کرم هایی اقدام کردند که هم زمان هم کرم مرطوب کننده هستند و هم کرم آبرسان! و ما آنها را با نام کرم مرطوب کننده و آبرسان می شناسیم.

در این نوع کرم ها به صورت همزمان مکانیزم اثر آبرسانی و حفظ رطوبت گنجانده شده است.

در روتین پوستی چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم؟

در روتین پوستی چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم؟

حالا رسیدیم به اصل مطلب! چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم. پاسخ به این سوال کاملا بستگی به شرایط آب و هوایی و نوع محصول آبرسانی دارد که از آن استفاده می کنید. بنابراین بهتر است به دستور مصرف هر یک توجه داشته باشید.

اگر آبرسان شما از نوع فلوئیدی و یا فاقد چربی است می توانید بلافاصله مرطوب کننده فلوئیدی و یا کرمی که دارای بافت چرب است را استفاده کنید.

اما اگر آبرسان شما بافت کرمی و کمی چرب دارد و مرطوب کننده شما بافتی فاقد چربی و سبک تر دارد نمی توانید بلافاصله آن را روی آبرسان استفاده کنید. زیرا باعث پیل شدن پوست و یا عدم جذب به پوست می شود.

ما در اجرای روتین پوست همیشه توصیه میکنیم محصولات را از رقیق به غلیظ استفاده کنید تا دچار پیل شدگی نشوند. به طور کلی بهتر است بین هر مرحله از روتین پوستی، برای محصولاتی که نیاز به فرصت دارند تا جذب پوست شوند و سپس شستشو داده شوند حداقل یک دقیقه فاصله بگذارید. اما برای محصولاتی که می توانند بدون پاک شدن، روی هم استفاده شوند و تداخل بافتی ندارند، می توانید بلافاصله استفاده از محصول بعدی را داشته باشید.

اگر کرم آبرسان و مرطوب کننده شما بافت یکسانی دارند که بسیار عالی است و می تواند بلافاصله مرطوب کننده را روی آبرسان بزنید.

گرچه آبرسان ها به صورت بسیار تخصصی عمل می کنند و پوست را آبرسانی می کنند، اما اگر در شرایطی بودید که دسترسی به آبرسان نداشتید می توانید با آب معمولی سطح پوست را خیس کنید و پیش از تبخیر شدن آن سریعا از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

 کلام آخر

در این مطلب یک توضیح مفصل و علمی به این سوال دادیم: در روتین پوستی چند دقیقه بعد از آبرسان مرطوب کننده بزنیم؟

ضمن بررسی ساختار مرطوب کننده و آبرسان سعی داشتیم با ارائه دلایل معتبر توضیح دهیم که چطور در روتین پوستی می بایست محصولات را از رقیق به غلیظ استفاد کنیم و چه مدت زمانی باید برای جذب محصول وقت بگذاریم.

مهمترین نکته این است که مطابق با توصیه‌های تولید کننده محصولات خود عمل کنید. برخی از محصولات ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای جذب داشته باشند، بنابراین مطالعه دقیق برچسب محصول و دنبال کردن دستورالعمل‌های استفاده توصیه شده توسط تولید کننده مهم است.

به این مطلب امتیاز دهید
جشنواره تابستونی آیمادورا

150,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 2 میلیون تومان با کد: off150

70,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 1 میلیون تومان با کد: off70

50,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 500 هزار تومان با کد: off50

30,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 300 هزار تومان با کد: off30

جشنواره تابستانی آیمادورا