کرم شب چیست و چه تفاوتی با کرم روز دارد؟
کرم شب چیست و چه تفاوتی با کرم روز دارد؟

کرم شب چیست و چه تفاوتی با کرم روز دارد؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا روتین های مختلف مراقبت از پوست برای روز و شب وجود دارد؟ حتی توصیه می شود کرم شب و یا کرم روز مصرف کنید. به عبارت ساده، نیازهای پوست شما از روز تا شب متفاوت است. یکی از سوالاتی که معمولا خریداران از ما می پرسند این است که چرا نمی توان از کرم های روز هنگام شب نیز استفاده کرد؟ تصور می کنید آیا خرید کرم های شب الزامی باشد؟ ممکن است شما نیز با شنیدن نام کرم های شب با این دست از پرسش ها رو به رو شده باشید.

به صورت کوتاه می توان به این موضوع اشاره کرد که پوست در طی روز نیاز به محافظت دارد و طی شب نیاز به بازسازی دارد.

در این مقاله تفاوت بین کرم های روز و شب و فواید و عوارض آن پرداخته ایم. بنابراین اگر شما نیز نمی دانید که کرم شب چیست و چه تفاوتی با کرم روز دارد، این مقاله می تواند پاسخی به سوال شما باشد.

مقایسه کرم شب و روز و تفاوت های آن

شاداب و جوان ماندن پوست امروزه یکی از دغدغه هایی است که خانم ها و آقایان در هر سنی با آن روبرو می شوند. حقیقت این است که زیبایی چهره امری است که بسیاری از افراد در تلاش هستند تا به آن دست یابند. روش های متعددی وجود دارد که شما به عنوان مصرف کنندگان می توانید از آن ها کمک بگیرید. انتخاب برخی از افراد کمک گرفتن از روش های کلینیکی است. اما روش های کلینیکی علاوه بر هزینه های بالایی که دارند، می توانند با درد نیز همراه باشند. 

استفاده از کرم های ترمیم کننده و جوانساز یکی دیگر از روش های بدون دردی است که هزینه آن نیز بسیار کمتر است. کرم شب از جمله محصولاتی به شمار می رود که قابلیت ترمیم چین و چروک های پدید آمده بر روی پوست شما عزیزان را دارد. 

استفاده از کرم شب در روتین شب ضروری است. این کرم با تامین مواد مغذی و مواد رطوبت رسان به شما کمک می کند تا سالیان سال پیری را به تعویق بیاندازید.

وظیفه اصلی کرم های شب این است که پوست را رطوبت رسانی کنند و با فراهم کردن مواد مغذی برای پوست، به بازسازی، جوانسازی و کلاژن سازی که به صورت طبیعی در شب انجام می شود، کمک کنند.  گاهی ویژگی هایی مثل آنتی آکنه بودن و یا روشن کننده بودن به برخی از کرم های شب افزوده می شود.

اگر بخواهید بدانید تفاوت کرم شب و روز چیست باید گفت که معمولا کرم های روز حاوی SPF هستند و دارای مکانیزم هایی هستند که از پوست در برابر آلودگی های محیطی و نور خورشید محافظت می کنند.

در ادامه این تفاوت را دقیق تر به چالش می کشیم.

مقایسه کرم شب و روز و تفاوت های آن

تفاوت کرم شب و روز

بسیاری از افراد می گویند تفاوتی بین کرم شب و روز وجود ندارد! پس چرا باید هر دو را در خانه داشته باشیم؟ خیلی ها یک کرم روز بسیار خوب می خرند و از خرید کرم شب امتناع می کنند. این تصور بسیار غلط است. بزرگ ترین تفاوت کرم شب و روز فرمولاسیون خاص این دو محصولات است. 

تفاوت زیادی بین مراقبت از پوست در شب و روز وجود دارد. اگر در مورد مراقبت از پوست خود جدی هستید، باید هر دو را داشته باشید! با مراقبت مناسب، روند طبیعی پیری پوست خود را به تاخیر می اندازید.

برند های معتبر تولید کننده کرم شب در فرمولاسیون این محصولات بیشتر از ترکیباتی استفاده می کنند که خاصیت رطوبت رسان و مغذی داشته باشند. در اثر استفاده از کرم شب، به مرور زمان می توانید شاهد روشن تر شدن پوست و از بین رفتن لک های تیره خود باشید. زیرا کرم شب کمک می کند، اکسیژن رسانی بهتری در تمام نقاط پوست در طی شب اتفاق بیوفتد.

پزشک ها کرم های شب را به عنوان محصولاتی که ضد پیری پوست هستند معرفی می کنند. زیرا باعث تقویت کلاژن سازی می شوند و بنابراین، چین و چروک ها را با تقویت خاصیت ارتجاعی پوست از بین می برند. 

در واقع تفاوت کرم شب و روز در هدف و نحوه عملکرد آن است. از جمله مهم ترین مواد تشکیل دهنده کرم روز، استفاده از موادی است که حاوی SPF هستند. همانطور که مشخص است از این محصولات بیشتر در ساعات ابتدایی روز استفاده می شوند. به همین دلیل لازم است تا در این دست از کرم ها، از SPF استفاده  شود. SPF قابلیت محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب را دارد. ویتامین  C، ترکیبات آبرسان و مرطوب کننده مورد استفاده در فرمولاسیون کرم روز را نباید فراموش کرد.

روش استفاده از کرم شب

طرز استفاده از کرم شب ، بسیار ساده است. روش مصرف آن درست شبیه استفاده از کرم مرطوب کننده است. نکته حائز اهمیت مرحله ای است که باید آن را استفاده کنید. در روتین پوستی شب باید ابتدا پوست را با شستشو دو مرحله ای پاک کنید و سپس از تونر استفاده کنید. پس از استفاده از تونر می توانید کرم شب بزنید.

روش استفاده از کرم روز

کرم روز نیز باید بعد از مرحله استفاده از تونر در روتین پوستی روز مصرف شود. بهتر است کرم را در وسط هر ناحیه از پوست بمالید و به سمت بیرون مالش دهید.

سعی کنید کمی حرکات ماساژ را طی استفاده از کرم روز اجرا کنید. با این کار سلول های پوستی را تحریک می کنید تا در جهت مخالف افتادگی پوست تقویت شوند. 

  آیا می توان از کرم شب در طول روز استفاده کرد و برعکس؟

  آیا می توان از کرم شب در طول روز استفاده کرد و برعکس؟

این سوالی است که بسیاری از ما می پرسیم: “آیا می توانم کرم روز را در شب و کرم شب را در روز استفاده کنم؟”. اگر در مورد مراقبت از پوست جدی هستید، این کار را نکنید. ترکیبات خاص این کرم ها در صورت استفاده در زمان نامناسب، هیچ سودی برای پوست نخواهد داشت و تاثیری نخواهد داشت.

اگر قرار بود از کرم روز در شب استفاده کنید، نیازی به داشتن فیلتر آنتی UV نبود. در این حالت پوست را سنگین می کنید و به آن فشار می آورید. زیرا فیلتر های UV طی روز با برخورد نور خورشید تجزیه می شوند و به تدریج از سطح پوست از بین می روند. اما طی شب که اشعه UV وجود ندارد، این فیلتر ها بر سطح پوست پایدار باقی می ماند. که چندان اتفاق جالبی نیست.

 همچنین کرم روز احتمالا تغذیه و آبرسانی لازم را برای پوست فراهم نمی کند. پوست در طی شب با کمک مواد مغذی دریافتی از کرم شب می تواند سطح بالایی از بازسازی و کلاژن سازی را  داشته باشد.

تفاوت کرم شب و روز بسیار فاحش است و به ما می گوید که استفاده از این دو به جای هم می تواند یک خطای بزرگ در روتین پوستی باشد. 

در مورد استفاده از کرم شب در طی روز، باید گفت که تقریبا تمام برنامه های مراقبتی شما را نقش بر آب می کند. استفاده از کرم شب در طول روز می تواند باعث شود که پوست شما به اندازه کافی در برابر نور خورشید و سایر عوامل مهاجم خارجی محافظت نشود، و این به دلیل عدم وجود مواد محافظ در کرم شب است. علاوه بر این، برخی از کرم های شب ممکن است حاوی مواد حساس به نور باشند که عملکرد محافظتی پوست را بیشتر مختل می کند. علاوه بر این، بافت متراکم کرم شب می تواند احساس سنگینی و ظاهری چرب ایجاد کند که احتمالاً هیچ یک از ما آن را نمی خواهیم. 

به همین دلیل من همیشه توصیه می شود، کرم روز را در روز و کرم شب را در شب استفاده کنید. 

آیا کرم شب همان مرطوب کننده است؟

قدرت رطوبت رسانی کرم شب فوق العاده بالاست. می توان گفت کرم شب یک نوع مرطوب کننده است اما با قدرتی بسیار بالا تر. یعنی کرم شب نه تنها اثر مرطوب کنندگی دارد، بلکه اثرات بیشتری نیز می تواند ایجاد کند.

بافت کرم شب به گونه ای است که می تواند پوست را برای مدت زمان بیشتری هیدراته نگه دارد. از خواص کرم شب این است که تواند از ایجاد چین و چروک جلوگیری کند. این ویژگی در کرم های مرطوب کننده بسیار کمتر است.

آیا کرم شب همان مرطوب کننده است؟

آیا کرم شب را باید در تاریکی زد؟

اسم کرم شب که می آید خیلی ها تصور می کنند کرمی است برای استفاده در تاریکی شب! مشخص نیست این تصور ریشه در چه چیزی دارد اما غلط است. اگر می گوییم کرم شب، منظور کرمی است که مناسب شب باشد.

یعنی با توجه به وضعیت بدن و پوست که در شب ها از ساعت 9 به بعد شروع به ریکاوری می کند، عملکرد مناسب داشته باشد.

ترکیبات کرم های شب به گونه ای است که با ریکاوری پوست همراه شده و کمک می کند، بازسازی، ترمیم و کلاژن سازی در بالاترین سطح خود انجام شود.

بنابراین کرم های شب نسبت به کرم های روز حاوی حجم بیشتری از هیالورونیک اسید، ترکیبات آبرسان، ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که از مهم ترین دلایلی که باعث شده تا افراد کرم های شب را تنها در هنگام شب استفاده کنند، همین مسئله است.

عوارض کرم شب چیست؟ 

یکی از دلایل پدید آمدن چروک های پوستی کمبود آب میان سلولی و ویتامین E است. همچنین از نقش مهم ویتامین C در جلوگیری از ایجاد لک های تیره بر روی پوست نیز نباید غافل شد. همانطور که مشخص است، کمبود ویتامین می تواند اثرات زیان باری را برای زیبایی پوست شما ایجاد کند. از خواص کرم شب می توان به این اشاره کرد که به واسطه دارا بودن ترکیبات قوی آبرسان، در یک زمان طولانی 8 الی 12 ساعته می توانند طراوت پوست را تضمین کنند. 

اما تا این جا هر چه گفتیم از خواص کرم شب بود. حالا می خواهیم بدانیم عوارض کرم شب چیست؟ آیا می تواند هم زمان با فوایدی که دارد عوارضی هم ایجاد کند؟ 

پیش از هر چیز باید بدانید که استفاده از کرم های شبی که دارای تاییدیه از لابراتوارهای معتبر جهانی هستند، هیچ وقت مشکلی برای پوست ایجاد نمی کنند. بنابراین اگر دغدغه عوارض استفاده از کرم های شب را دارید، باید به شما اطمینان دهیم که استفاده مداوم از کرم شب هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

برای این که اطمینان حاصل کنید کرم شب و یا هر محصول مراقبتی دیگری می تواند عوارض داشته باشد یا نه، بهتر است ترکیبات مضر را بشناسید و به محض دیدن این ترکیبات در آن محصول از عوارض آن مطلع شوید.

عوارض کرم شب چیست؟ 

برخی مراکز کرم های دست سازی را به عنوان کرم شب معرفی می کنند که هیچ تاییدیه و نام و نشانی ندارد. پس اگر در اثر استفاده از این کرم ها دچار مشکل شدید، اشتباه از شماست که یک محصول بی نام و نشان خریداری کرده اید.

بنابراین اگر شما نیز دغدغه آسیب دیدن پوست خود را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم فقط از محصولات معتبر استفاده کنید. تنها در این صورت است که می توانید پوست خود را در برابر عوارض کرم شب ایمن کنید. 

اما یکی دیگر از نکات مهم این است که برخی از افراد از کرم هایی استفاده می کنند که متناسب با ساختار فیزیکی پوست این دسته از عزیزان نمی باشد. به همین دلیل پس از چند مرتبه استفاده ممکن است شاهد خشک شدن پوست خود یا پدید آمدن جوش و آکنه بر روی پوست خود شوند. به همین دلیل یکی از ملزومات استفاده از کرم شب، استفاده از محصولی است که کاملا مناسب پوست شما باشد.  

آیا از کرم شب می توان برای زیر چشم هم استفاده کرد؟

به دلیل اینکه پوست دور چشم بسیار نازک تر از قسمت های دیگر پوست است، بهتر است از کرم دور چشم در روتین پوستی شبانه استفاده کنید.

آیا نیازی به استفاده از کرم های مرطوب کننده در هنگام استفاده از کرم شب هست؟

بله. همانطور که در متن هم به آن اشاره شد، کرم های مرطوب کننده با کرم های شب متفاوت است. همچنین کرم شب عملکردی متفاوت با مرطوب کننده دارد. در نتیجه در روتین شبانه پوستی خود باید از هر دو آن ها استفاده کنید.

از چه سنی باید استفاده از کرم شب را شروع کنیم؟

بهترین تایم برای استفاده از کرم شب، در سنین 25 تا 50 سالگی است. اگر دیر شروع به استفاده کنید، ممکن است نتیجه دلخواه را نگیرید..

کلام آخر

تلاش کردیم در این مقاله به معرفی کرم شب، عوارض و خواص استفاده از آن بپردازیم. امیدواریم پس از مطالعه این مقاله به این مسئله پی برده باشید که کرم شب چیست و چه تفاوتی با کرم روز دارد. اما چنانچه در انتخاب و خرید کرم شب متناسب با پوست خود سردرگم شده اید، به شما پیشنهاد می کنیم از طریق مشاوره رایگان در صفحه نخست سایت آیمادورا، با کارشناسان مجرب ما در این مجموعه ارتباط برقرار کنید. ما در آیمادورا همواره تمام تلاش خود را کرده ایم تا تنها محصولات اصلی و با کیفیت برند های معتبر جهانی را به دستش شما عزیزان برسانیم. بنابراین در صورت خرید از مجموعه آیمادورا می توانید از کیفیت و اصالت محصول خریداری شده خود اطمینان داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
جشنواره تابستونی آیمادورا

150,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 2 میلیون تومان با کد: off150

70,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 1 میلیون تومان با کد: off70

50,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 500 هزار تومان با کد: off50

30,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 300 هزار تومان با کد: off30

جشنواره تابستانی آیمادورا