آشنایی با انواع لک و راه های درمان لک صورت

آشنایی با انواع لک و راه های درمان لک صورت

آشنایی با انواع لک و راه های درمان لک صورت

لک های صورت یکی از مشکلات پوستی به شمار می روند که تقریبا تمامی افراد به نوعی با آن ها درگیر می باشند. نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که لک های صورت دارای طیف بسیار گسترده ای هستند. به همین دلیل است که نمی توان لک ها را تنها به لک های پدید آمده ناشی از آفتاب یا جای جوش محدود کرد. دلایل متعددی می توانند موجب پدید آمدن لک های پوستی شوند. 

برخی از متداول ترین دلایل شامل موارد زیر می شوند:

 • لکه های ناشی از پیری
 • مشکلات هورمونی
 • ترشح پیش از معمول ملانین
 • آفتاب
 • اختلال در سیستم ایمنی بدن
 • سرطان پوست
 • ژنتیک
 • رژیم غذایی

همانطور که مشخص است عوامل بسیاری در ایجاد لکه های پوستی موثر هستند. اما خبر خوش این است که امروزه روش های بسیاری برای درمان لک ها وجود دارد. بنابراین می توان ادعا کرد که امروزه تقریبا هیچ نوع لک پوستی وجود ندارد که نتوان آن ها را به وسیله کرم ضد لک، ماسک های خانگی یا روش های کلینیکی درمان کرد. اما نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که بسیاری از لک ها را می توان با روش های ساده تری همچون کنترل رژیم غذایی یا تغییر سبک زندگی خود درمان کرد.

در این میان نقش بسیار مهم اشعه آفتاب و تاثیرات زیان بار آن را نباید فراموش کرد. عوامل ژنتیکی نیز یکی دیگر از عوامل موثری به شمار می رود که تقریبا غیر قابل کنترل می باشد. لک های ناشی از عوامل ژنتیکی یا به هم ریختگی هورمون ها را بهتر است به وسیله کرم های ضد لک یا ماسک های خانگی درمان کرد. در ادامه برخی از بهترین ماسک های خانگی ضد لک را که در رفع لک صورت موثر واقع شده اند، شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. 

نابودی لک صورت

نابودی لک صورت همواره یکی از بزرگ ترین خواسته های افرادی است که از لک های پوستی خود خسته شده اند. اما همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، امروزه به واسطه روش های متعددی که برای درمان لک صورت به میان آمده اند، هیچ لکی وجود ندارد که نتوان آن را درمان کرد. اما تصور می کنید راحت ترین روش برای نابودی لک صورت کدام راه حل است؟ 

یکی از راحت ترین روش هایی که کارشناسان ما در آیمادورا طی مشاوره های خود با مصرف کنندگان به معرفی آن می پردازند، استفاده از کرم های ضد و ماسک های خانگی به منظور درمان لک صورت خانگی است. چنانچه انتخاب شما استفاده از قرص ها یا کرم های ضد لک است، به شما پیشنهاد می کنیم پیش از خرید این دسته از محصولات به منظور جلوگیری از التهابات یا حساسیت های پوستی ابتدا ترکیبات تشکیل دهنده محصولات ضد لک را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.

اما ماسک های خانگی که برای رفع لک صورت معرفی شده اند، مشکلاتی از این قبیل را با خود به همراه ندارند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم ماسک های خانگی به علاوه محصولات معتبر ضد لک که در ادامه برای درمان لک صورت به شما عزیزان معرفی کرده ایم را امتحان نمایید. چنانچه نتیجه مورد نظر خود را دریافت نکردید، سراغ مصرف قرص و دارو و لیزر بروید.

کمبود کدام ویتامین باعث لک صورت میشود؟

کمبود کدام ویتامین باعث لک صورت میشود؟ پیش از پاسخ به این پرسش خوب است بدانید که بسیاری از افراد از نقش ویتامین های در بروز لک های پوستی کاملا بی خبر هستند. اگر شما نیز جز این دسته از افراد می باشید، به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. برخی از مهم ترین ویتامین هایی که در بروز لک های پوستی تاثیر گذار هستند عبارتند از:

 • ویتامین B12
 • ویتامین C
 • ویتامین D
 • ویتامین A

نکته ای که باید بدانید این است که در صورت کمبود ویتامین های معرفی شده احتمال پدید آمدن لک های پوستی بر روی پوست شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم به منظور جلوگیری از پدید آمدن لک های پوستی، همواره میزان ویتامین های ضروری بدن خود را بررسی نمایید. به عنوان مثال، ویتامین C یکی از ویتامین هایی است که در صورت استفاده مداوم از آن می توان شاهد روشن تر شدن پوست و لک های موجود بر روی آن بود. 

ویتامین D نیز یکی دیگر از ویتامین های ضروری و مهم برای پوست است. استفاده از این ویتامین می تواند لک های قهوه ای پوست را درمان نماید. در اطراف چشم های برخی افراد می توان حلقه هایی تیره رنگ را مشاهده کرد. در صورت مصرف مداوم ویتامین D، حلقه های تیره و لک های قهوه ای شما درمان خواهند شد.

کمبود کدام ویتامین باعث لک صورت میشود؟

چه هورمونی باعث لک صورت میشود؟   

اکنون باید به این سوال پاسخ دهیم که چه هورمونی باعث لک صورت میشود؟ همانطور که در ابتدای این مقاله نیز اشاره کردیم، به هم ریختگی میزان هورمون ها در بدن در ایجاد لک های پوستی بسیار موثر است. به نوعی می توان ادعا کرد که از جمله دلایل بسیار پر اهمیت در پدید آمدن لک های پوستی، نامنظم بودن هورمون ها است. اما باید بدانید که هورمون های بسیاری در شکل گیری این مشکل پوستی موثر هستند. 

برخی از هورمون های موثر در لک های پوستی:

 • هورمون رشد
 • هورمون های جنسی
 • هورمون های تیروئیدی

همانطور که مشخص است، هورمون های بسیاری در این امر می توانند موثر باشند. بنابراین بهتر است همواره از عملکرد صحیح اندام های مختلف بدن خود اطمینان حاصل کنید. اما یکی دیگر از هورمون هایی که نباید تاثیرات آن را نیز فراموش کرد، هورمون ملانین است. چنانچه میزان ترشح هورمون های ملانین بیش از حد معمول افزایش یابد، می توان شاهد ایجاد لکه های قهوه ای رنگ و تیره بر روی پوست بود. 

اگر شما نیز جز افرادی هستید که بر روی پوست خود لک های تیره را مشاهده می کنید، این احتمال وجود دارد که میزان ترشح هورمون های ملانین شما از حد طبیعی خارج شده باشد. به هم ریختگی هورمون های جنسی نظیر هورمون های استروژن و پروژسترون نیز می تواند در ایجاد دیگر لک های پوستی نقش داشته باشند. یکی از بهترین راه ها برای رفع لک صورت بررسی کارکرد صحیح غده‌ های ترشح کننده هورمون بدن است. 

جلوگیری از لک صورت در بارداری 

لک های حاملگی یکی از مشکلات شایعی است که خانم های باردار با آن رو به رو هستند. معمولا در دوران حاملگی لک های تیره یا همان ملاسما مسئله ای است که اکثر خانم های باردار نگرانی آن را دارند. حقیقت این است که در دوران بارداری به دلیل تغییراتی که در ترشح هورمون ها اتفاق می افتد، بر روی پوست خانم های بارداری می توان انتظار پدید آمدن لک های پوستی را دا‌شت. 

همچنین به دلیل افزایش وزن و تغییرات سایز نیز امکان ایجاد لک ها و ترک های پوستی وجود دارد. اما سوال این است که چطور می توانیم از ایجاد لک های پوستی جلوگیری نماییم؟ یه نوعی برای درمان لک صورت و بدن در دوران بارداری چه راهکار هایی پیشنهاد می شود؟ نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تغییرات بدنی در این دوره غیر قابل کنترل می باشند. 

به همین منظور یکی از راحت ترین کار ها برای جلوگیری از لک صورت در بارداری تغییر دادن رژیم غذایی است. بهتر است برای رفع لک صورت از مواد غذایی سالم و مغذی استفاده نمایید. استفاده از سبزیجات و موادی که دارای پروتئین هستند به شدت به شما عزیزان پیشنهاد می شود.

جلوگیری از لک صورت در بارداری 

درمان قطعی لک صورت

اما سوال این است که درمان قطعی لک صورت چیست؟ دلایل پدید آمدن لک های صورت را نمی توان تنها به چند مورد تقسیم بندی کرد. به همین دلیل است که امکان معرفی تنها یک روش برای درمان قطعی لک صورت وجود ندارد. چنانچه قصد دارید به درمان لک صورت خود بپردازید، اولین گام شناخت علت لک های پوستی خود است. به عنوان مثال چنانچه علت لک های پوستی شما به دلیل ترشح بیش از حد هورمون ها باشد، استفاده از کرم ها یا روش های کلینیکی نمی تواند کمک کننده باشد. 

با درمان مشکلات هورمونی خود، لک های ناشی از به هم ریختگی هورمون ها نیز درمان خواهد شد. اما این مسئله در خصوص لک هایی که در اثر اشعه آفتاب یا جای جوش ها پدید آمده اند صدق نمی کند. برای درمان این دسته از لک ها به شما پیشنهاد می کنیم از درمان لک صورت خانگی استفاده نمایید. ماسک های خانگی این توانایی را دارند که به لایه برداری پوست بپردازند. 

با لایه برداری آهسته و مداوم پوست می توان انتظار داشت که لک های به وجود آمده بر روی سطح پوست نیز درمان شوند. خوب است بدانید که ماسک های خانگی ضد لک نیز انواع متعددی دارند. اما ما در این مطلب تنها به معرفی چند مورد از برترین ها خواهیم پرداخت. 

درمان قطعی لک صورت با سیب زمینی

درمان قطعی لک صورت با سیب زمینی یکی از روش هایی که بسیاری از افراد آن را به دیگران پیشنهاد می کنند. این ماسک خانگی یکی از ساده ترین ماسک هایی به شمار می رود که برای رفع لک صورت می توان از آن کمک گرفت. برای استفاده از این ماسک شما به 1 عدد سیب زمینی، 2 قاشق عسل و 2 قاشق روغن زیتون نیاز دارید. 

ماسک سیب زمینی، عسل و روغن زیتون به دلیل ترکیبات و مواد اولیه بی نظیری که دارد در رفع لک صورت و روشن کردن لک های تیره پوست تاثیر بسیار خوبی  را از خود برجای می گذارد. برای استفاده از این ماسک تنها کافی است تا سیب زمینی را به خوبی رنده نمایید. سپس دیگر مواد تشکیل دهنده را یکدیگر ترکیب نمایید. سپس می توانید از ماسک خانگی بی نظیر را به مدت 30 دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید. 

به منظور کم رنگ شدن لک های تیره پوست به شما پیشنهاد می کنیم این ماسک را چند مرتبه در هفته بر روی پوست خود قرار دهید. ماسک سیب زمینی، روغن زیتون و عسل را می توان برای درمان لک صورت خانگی به دیگران پیشنهاد کرد. 

درمان قطعی لک صورت با سیب زمینی

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا به معرفی انواع متعدد لم های صورت بپردازیم. چنانچه این مقاله را مطالعه کرده باشید، اکنون قادر خواهید بود تا با شناسایی دلیل پدید آمدن لک های پوستی خود، بهترین راه حل برای درمان آن ها را پیدا نمایید. همچنین شما عزیزان می توانید از ماسک سیب زمینی به عنوان یکی از بهترین درمان های لک صورت خانگی کمک بگیرید. 

اما برای رفع لک صورت یا رفع لک های دوران حاملگی ممکن است ماسک ها و خانگی چندان چاره ساز نباشند. اگر انتخاب شما استفاده از کرم های ضد لک است، به شما پیشنهاد می کنیم در این مطلب در خصوص بهترین کرم ضد لک خارجی بخوانید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در آیمادورا ارتباط برقرار نمایید. 

به این مطلب امتیاز دهید