نکات مراقبت پوست در فصل سرما

نکات مراقبت پوست در فصل سرما

نکات مراقبت پوست در فصل سرما

با تغییر آب و هوا، باید روتین پوستی شما هم تغییر کند. چرا که خشکی و یا رطوبت هوا بر روی پوست اثرات مختلفی می گذارد. همچنین با تغییر فصل، در بدن ما تغییراتی ایجاد می شود که باعث تغییر فعالیت و عملکرد بدن ازجمله پوست می شود. با فرا رسیدن فصل سرما، پوست به مرور دچار خشکی می شود. با تغییر آب و هوا از گرم به خشک و سرد، پوست که سطحی ترین و اولین سطح ایمنی بدن است، دچرا تغییراتی شده که عدم مراقبت درست از آن می تواند مشکل ساز شود. در این مقاله از آیمادورا می خواهیم به نکات مهم مراقبت از پوست در فصل سرما بپردازیم. به نظر شما در این فصل بارانی و برگ ریزان، باید چه نکاتی را در مراقبت از پوست رعایت کرد؟

پوست و شرایط آب و هوایی

پوست ما همیشه با محیط بیرون در تماس بوده و تغییرات آب و هوایی بر روی آن بیشتری و سریع ترین اثر را خواهد گذاشت. یکی از عوامل اثر گذار شرایط آب و هوایی، آب موجود در هوا و یا همان رطوبت هوا است.

هنگامی که آب و هوا مرطوب باشد، پوست شرایط خوبی خواهد داشت. چرا که باعث می شود تا پوست نرم و لطیف شده و حالت یکپارچگی خود را حفظ کند. اما برعکس، در آب و هوای خشک، پوست هم خشک شده و دیگر از طراوت و شادابی آن خبری نیست. به همین دلیل هم هست که روتین های مراقبت از پوست باید متناسب با شرایط آب و هوایی انتخاب شود.

یکی از فصل هایی که بر روی سلامت پوست اثر منفی می گذارد، پاییز و زمستان است. اما چرا این اتفاق می افتد؟

در فصل سرما پوست چه تغییر نسبت به تابستان می کند؟

در فصل تابستان، پوست ما نسبت به دیگر فصول بیشتر و شدید تر در برابر اشعه های خورشید قرار می گیرد. نور خوشید باعث می شود تا پوست روند پیری را با سرعت بیشتری طی کند. همچنین باعث خشکی و تحریک پذیری موقت پوست هم می شود.

در کنار این ها، در تابستان به دلیل استفاده از کولر ها و دیگر سیستم های تهویه، پوست رطوبت خود را از دست داده و خشک می شود. در برابر این خشکی و کمبود رطوبت، به دلیل گرما، پوست تعریق کرده و درنهایت باعث بسته شدن منافذ پوست می شود.

اما کم کم و با آمدن فصل پاییز و زمستان، هوا سرد می شود. روز ها گرم و مرطوب بوده و شب ها خنک و خشک هستند. دیگر خبری از سیستم های خنک کننده نبوده و این بار پوست شما رطوبت و دمای متفاوتی را تجربه می کند. این تغییر بزرگ نیازمند مراقبتی متفاوت و ویژه تری است.

مراقبت پوست در فصل سرما

10 نکته طلایی برای مراقبت پوست در فصل سرما!

اگر می خواهید مراقبت پوست در فصل سرما را جدی بگیرید، حتما این 10 نکته را رعایت کنید.

شوینده و یا پاک کننده پوست خود را تغییر دهید

در پاییز و زمستان دما کاهش پیدا می کند و در نتیجه رطوبت هوا کم می شود. در این فصل بهتر است از پاک کننده و یا شوینده صورت استفاده کنید که خاصیت آبرسانی و رطوبت رسانی بیشتری دارند. اینکار از خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوستتان جلوگیری می کند.

از یک مرطوب کننده قوی استفاده کنید

همانطور که گفته شد، رطوبت در این فصل کم است و پوست خیلی سریع تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار می گیرد. مرطوب کننده حاوی سرامید به دلیل داشتن خاصیت آبرسانی بالا و داشتن اسید های چرب ضروری و مفید پوست می تواند بهترین گزینه باشد.

ضد آفتاب را فراموش نکنید

فرقی نمی کند در چه آب و هوا و در چه فصلی هستیم. استفاده از ضد آفتاب همیشه و همیشه ضروری است. اشعه های خورشید در هر فصلی و با هر میزان شدت نوری، برای پوست شما یک تهدید و خطر بزرگ هستند.

از ویتامین C استفاده کنید

برای مراقبت پوست در فصل سرما یکی از موثر ترین محصولاتی که می توانید به روتین مراقبت پوست خود اضافه کنید، سرم های ویتامین C است. این محصولات ضد لک و روشن کننده باعث می شوند تا لک ها مشکلات پوستی شما رفع شده و پوستی شفاف تر و جوان تر داشته باشید.

لایه بردار روغنی استفاده کنید

استفاده از لایه بردار باعث می شود تا سلول های مرده و آسیب دیده از روی پوست جمع شود. این کار باعث می شود تا روند پیری کند پیش رفته و پوست شما بازسازی و احیا شود. لایه بردار های روغنی در فصل سرما می تواند از خشک شدن پوست جلوگیری کرده و باعث رطوبت رسانی به پوست شود.

به میزان کافی آب بنوشید

نوشیدن آب به میزان کافی برای تمام بدن مفید و البته ضروری است. مصرف به اندازه آب در پاییز باعث می شود تا پوست شما رطوبت کافی خود را بدست آورد و دچار خشکی و کدر شدن نشود. علاوه بر آن، آب دارای بعضی از مواد مغذی مورد نیاز پوست است.

زیاد استحمام نکنید

همانطور که گفته شد، رطوبت در فصل سرما کم است. در نتیجه پوست بیشتر در معرض خشکی قرار دارد. یکی از راه های مراقبت پوست در فصل سرما، استفاده نکردن بیش از حد از محصولات شوینده است. این محصولات می توانند پوست شما را خشک تر کرده و به آن آسیب بزنند.

محیط خانه را مرطوب کنید

در پاییز به دلیل استفاده از سیستم های گرمایشی، محیط خانه گرم شده و رطوبت آن کاهش پیدا می کند. برای مراقبت پوست در فصل سرما باید از خشکی بیش از اندازه آن جلوگیری کنید. بهتر است از دستگاه های بخور برای مرطوب کردن خانه استفاده کنید.

از ویتامین E غافل نشوید

گاهی مشکلات تغذیه ای باعث خشکی و کاهش رطوبت پوست می شود. ویتامین E یکی ازترکیبات طبیعی اما بسیار موثری است که می تواند رطوبت پوست شما را تامین کند. به همین دلیل بهتر است در فصل پاییز بیشتر از محصولات غذایی دارای این ویتامین استفاده کنید.

سوالات متداول کاربران پیرامون مراقبت پوست در فصل سرما

آیا جوش می تواند به دلیل کاهش رطوبت و خشکی پوست به وجود آید؟

بله. همیشه چرب بودن پوست دلیل بر بروز جوش نیست. گاهی به دلیل کمبود رطوبت پوست دچار آکنه می شود. برای تامین رطوبت مورد نیاز پوست خود می توانید از مرطوب کننده هایی استفاده کنید که ضد جوش باشد.

آیا استفاده از صابون های شستشو صورت در پاییز مشکل ساز می شود؟

صابون ها می توانند پوست را بیش از حد خشک کنند. برای مراقبت پوست در فصل سرما استفاده از این محصولات به هیچ عنوان توصیه نمی شود. شما می توانید شوینده های دیگری ازجمله فوم ها، تونر ها، ژل ها و … را جایگزین این نوع شوینده های صابونی کنید.

آیا پاکسازی در فصل سرما خوب است؟

بله. پاکسازی باعث می شود تا پوست شما احیا و بازسازی شود. همچنین سلول های مرده را از روی پوست جمع کرده و مانع از انسداد منافذ پوست می شود. اما دقت کنید که بیش از حد از محصولات لایه بردار استفاده نکنید. این کار باعث خشک شدن پوستتان می شود.

کلام آخر

مراقبت از پوست در فصل سرما نیاز به تغییراتی دارد. تغییراتی که متناسب با تغییر آب و هوا بوده و باعث می شود تا پوست شما نسبت به محیط مقاوم شود. همانطور که خواندید، در این مقاله نکات مرطوب به مراقبت پوست در فصل سرما را بررسی کردیم. پاییز و زمستان به دلیل سرما و کاهش رطوبتی که دارد، بر روی پوست ما اثر منفی خواهد گذاشت. اگر نوع محصولات خود و میزان آن ها را تغییر ندهید، در ابتدای بهار با پوستی خشک، چروکیده، و پژمرده روبه رو خواهید شد.

5/5 - (1 امتیاز)