پسوریازیس و محصولات مراقبتی مناسب این بیماری پوستی
محصولات مراقبتی مناسب بیماری پسوریازیس

پسوریازیس و محصولات مراقبتی مناسب این بیماری پوستی

آیا می دانید بیماری پوستی پسوریازیس چیست؟ به نظر شما عوامل ایجاد این بیماری در افراد مختلف چه می تواند باشد؟ پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی پوستی است. یعنی چی؟ یعنی سلول های پوست علیه خود وارد عمل شده و مشکل ساز می شوند. عوامل مختلفی می تواند باعث بروز این بیماری پوستی شود که شایع ترین آن، ژنتیک و یا وراثت است. ما این بار در سلسله مقالات آیمادورا، می خواهیم به بیماری پسوریازیس بپردازیم. آیا می دانید که برای مراقبت از این نوع پوست و پیشگیری از وخیم شدن آن باید از چه محصولاتی استفاده کرد؟

پسوریازیس چیست؟

همانطور که گفته شد، پسوریازیس یک بیماری ارثی است. این بیماری پوستی از نوع اختلال های خودایمنی است که پوست بر علیه خودش اقداماتی را انجام داده و باعث بروز این بیماری می شود. درست است که این مشکل پوستی به ندرت و برای افراد بسیار محدودی پیش می آید، اما افراد مبتلا به آن تا همیشه با آن درگیر هستند. چرا که درمان کاملی برای آن وجود نداشته و تنها راه حل جلوگیری از وخیم شدن آن، مراقبت دائم از پوست است.

پسوریازیس را با نام بیماری صدف هم می شناسند. جالب است بدانید که این بیماری با افسردگی، دیابت، بیماری های قلبی و … در ارتباط بوده و این بیماری ها می توانند بر روی شدت پیدا کردن پسوریازیس موثر باشند. نکته مهمی که باید درمورد این بیماری بدانید، این است که مسری نیست و برای اطرافیان شما خطرناک نخواهد بود. از علائم شایع این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فلسی شدن پوست
  • پینه های برآمده قرمز و یا صورتی
  • پوست ترک خورده مستعد خونریزی
  • برآمده شدن ناخن
  • خارش، سوزش و درد شدید

به نظر شما پسوریازیس خطرناک است؟

احتمالا شما هم این جمله را شنیده اید که پسوریازیس امکان مبتلا به سرطان پوست را تشدید می کند. به نظر شما تا چه حد این موضوع حقیقت دارد؟

باید بدانید که پسوریازیس به خودی خود نمی تواند باعث بروز سرطان شود. اما از آنجایی که پوست مبتلا به این بیماری، ضعیف شده و سطح ایمنی پایینی دارد، احتمال ابتلا به سرطان هم بیشتر می شود. به همین دلیل است که مراقبت و محافظت از پوست بیمار بسیار اهمیت داشته و حتما باید آن را جدی گرفت. اما چطور می شود از این بیماری مراقبت کرد و جلوی پیشرفت آن را گرفت؟

انواع پسوریازیس

چه محصولاتی برای مراقبت از پسوریازیس مناسب است؟

یکی از روش های ساده، راحت و موثر مراقبت از بیماری پسوریازیس، درمان های موضعی است. به طوری که شما می توانید با استفاده از محصولات موضعی جلوی پیشرفت این بیماری را گرفته و پوست خود را التیام بخشید. بیایید باهم این محصولات را بررسی کنیم.

مرطوب کننده ها

یکی از مهم ترین محصولات مورد نیاز افراد دارای بیماری پسوریازیس، مرطوب کننده ها هستند. پوست مبتلا به این بیماری بسیار حساس و ملتهب است. مرطوب کننده با تامین رطوبت و آب مورد نیاز پوست، از خشک شدن آن جلوگیری میکنند. همچنین باعث می شوند تا التهابات پوستی التیام بخشد و پوست شما آرام شود. محصولاتی از قبیل:

کرم گوگرد A2Z مدل مرطوب کننده

کرم اوره 10 درصد الی ژن

کرم مرطوب کننده اوره 20% درمالیفت مدل اگزولیفت

کرم مرطوب کننده اوره 10% درمالیفت مدل اگزولیفت

کرم و یا پماد های استروئیدی

این نوع محصولات را برای مراقبت از پسوریازیس خفیف تا متوسط استفاده میکنند. استروئید ها باعث می شوند تا پوست التیام ببیند و خارش و سوزش ناشی از این بیماری از بین برود. همچنین مانع از تولید سلول های پوستی شده و در مهار کردن این بیماری بسیار موثر است.

کرم ریکاوری اسکارهیل

محصولات دارای ویتامین D

ویتامین D همانند استروئید، در سطح خفیف تا متوسط بیماری پسوریازیس استفاده می شود. این محصولات با اثر بر روی سرعت تولید سلول های پوستی و کاهش این روند، از شدت پیدا کردن این عارضه پوستی جلوگیری می کنند. همچنین خاصیت ضد التهابی داشته و پوست بیمار شما را تیمار می کند.

مهار کننده های کلسینورین

کرم ها و یا محصولات موضعی دیگر دارای این ماده، باعث مهار فعالیت دستگاه ایمنی پوست می شوند. درنتیجه باعث می شوند تا تولید سلول های جدید مهار شده و پسوریازیس، تحت کنترل در آید. در کنار این ویژگی، خاصیت ضد التهابی داشته که پوست شما را آرام می کند.

آیا بیماری پسوریازیس را می توان به طور کامل درمان کرد؟

همانطور که در متن به آن اشاره شد، بیماری پسوریازیس غیر قابل درمان است. تنها کاری که افراد مبتلا به این بیماری بایند انجام دهند، مراقبت دائم از پوست در برابر آن است. در غیر این صورت می تواند خطرساز بوده و باعث بروز سرطان پوست شود.

به جز مراقبت های موضعی، آیا روش های دیگری برای مهار این بیماری وجود دارد؟

روش هایی مانند فتوتراپی و یا دارو های بیولوژیک، ازجمله راه حل هایی هستند که می توان برای کنترل این بیماری از آن ها استفاده کرد. البته که در کنار این روش ها، استفاده از محصولات مراقبت موضعی هم ضروری است.

جز وراثت چه عواملی باعث بروز این بیماری می شود؟

دخانیات، استرس، محصولات آرایشی و بهداشتی بی کیفیت، عفونت ها، تغییرات هورمونی، آسیب های پوستی و … ازجمله مواردی هستند که می توانند باعث ایجاد این بیماری شوند.

کلام آخر

با اینکه این بیماری پوستی بسیار نادر است، اما مراقبت از آن بسیار حائز اهمیت است. بیماری پسوریازیس باعث تضعیف سیستم ایمنی پوست می شود و همین موضوع می تواند زمینه ساز سرطان پوست باشد. در این مقاله با این بیماری پوستی آشنا شدیم و محصولات مختلف برای مراقبت از آن را بررسی کردیم. یادتان نرود که پسوریازیس مسری نبوده و اطرافیان شما را تهدید نخواهد کرد. اما برای آرامش خود هم که شده لطفا مراقبت از آن را جدی بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
جشنواره تابستونی آیمادورا

150,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 2 میلیون تومان با کد: off150

70,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 1 میلیون تومان با کد: off70

50,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 500 هزار تومان با کد: off50

30,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 300 هزار تومان با کد: off30

جشنواره تابستانی آیمادورا