آبرسان چیست و چرا استفاده از آبرسان ضرورت دارد؟

آبرسانی به پوست و ضرروت استفاده از آبرسان ها

آبرسان چیست و چرا استفاده از آبرسان ضرورت دارد؟

با یک مطلب جدید از وبلاگ آیمادورا با موضوع آبرسانی به پوست و ضرورت استفاده از آبرسان ها در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که آبرسان ها به چه محصولاتی گفته می شود.

همانطور که میدانید نقش آب در سلامت بدن و همچنین پوست ما بسیار پر رنگ و مهم است. به طوری که برای داشتن پوستی سالم، شاداب، صاف و درخشان پوست ما نیاز به آب کافی دارد.

آبرسان ها چه محصولاتی هستند؟

آبرسان ها محصولاتی هستند که به دلیل داشتن ترکیبات مفید و موثر، می توانند نیاز پوست به آب را تامین کنند. این محصولات همچنین باعث رطوبت رسانی به پوست شده و پوست را شاداب و باطراوت نگه می دارند.

البته بعضی از افراد فکر می کنند تنها پوست های خشک به آبرسانی و ضرورت استفاده از آبرسان نیاز دارند. اما این باور کاملا غلط است. چرا که پوست ما همانند قسمت های دیگر بدن، برای حفظ سلامت و عملکرد درست خود، نیاز به آب و رطوبت کافی دارد.

به همین دلیل است که می گویند مصرف سبزیجات و همچنین آب کافی در طول روز باعث شادابی و جوانی پوست می شود.

استفاده از آبرسان ها در کنار رعایت رژیم غذایی مناسب، باعث می شود تا پوست شما جوان شاداب باقی بماند.

ضرورت استفاده از آبرسان
آبرسانی به پوست و ضرروت استفاده از آبرسان ها

انواع محصولات آبرسان

آبرسان ها انواع گوناگونی دارند. به طوری که شما می توانید بسته به راحتی و نیاز خود، آن ها را تهیه و استفاده کنید. به طور کلی آبرسان ها را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد که در ضرورت استفاده از آبرسان ها باید به آن دقت کنید:

سرم آبرسان

سرم آبرسان نسبت به دیگر انواع آبرسان ها، دارای جذب سریع تری می باشند. در کنار این، سرم های آبرسان سبک بوده و برای پوست های چرب بسیار مفید می باشند. به طور کلی تاثیرگذاری سرم ها بیشتر از انواع دیگر محصولات است.

فلوئید آبرسان

فلوئید ها بر پایه آب ساخته می شوند. به همین دلیل مناسب پوست های چرب و جوشدار می باشند. چرا که در کنار کنترل چربی پوست، از ایجاد آکنه های پوستی هم جلوگیری می کند.

کرم آبرسان

کرم ها از نوع دیگر آبرسان ها هستند. کرم ها معمولا از آب و چربی تشکیل شده اند. به دلیل داشتن چربی در کرم ها، معمولا برای افراد دارای پوست چرب پیشنهاد نمی شوند. از این نوع محصولات می توان بر روی پوست خشک و حساس استفاده کرد.

در تمام انواع آبرسان ها، ویژگی های مشترکی دیده می شود که می تواند باعث آبرسانی به پوست شما شود. علاوه بر این ها، تنوع آبرسان ها باعث شده است تا استفاده از آن ها بسیار آسان تر شود.

مواد تشکیل دهنده آبرسان ها

در ساخت محصولات آبرسان از مواد و ترکیبات گوناگونی استفاده می شود. ترکیباتی که کارایی این محصولات را چندین برابر می کند. به طور کلی می توان این مواد را تحت عنوان humectants یا هموکتانت بیان کرد که شامل اسید هیالورونیک و گلیسیرین می باشد.

این مواد باعث می شوند تا آب از محیط هوا و یا پوست شما، جذب لایه درم شده و در نتیجه سبب آبرسانی به پوست شود. اما باید بسیار توجه کنید که انتخاب ماده آبرسان بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل است که باید از آبرسانی مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید. چرا که در غیر این صورت نه تنها هیدراته کردن (آبرسانی) پوست تاثیر مثبتی نخواهد گذاشت، بلکه سبب بروز آسیب هایی هم به پوست می شود.

انواع لایه های پوستی و ضرورت استفاده از آبرسان برای هر کدام

قبل از بیان ضرورت استفاده از آبرسان ها، بهتر است با پوست و لایه های آن بیشتر آشنا شویم.

پوست ما از سه لایه تشکیل شده است:

لایه شاخی یا اپیدرم

این لایه همان لایه ای است که ظاهر پوست ما را تشکیل می دهد. لایه شاخی حاوی سلول های مرده ای است که در واقع از لایه میانی پوست ما محافظت می کند. همچنین کرم ها و موادی که برای مراقبت و زیبایی پوستمان از آن ها استفاده می کنیم، بر روی لایه شاخی یا همان اپیدرم پوست ما قرار می گیرند.

لایه میانی

لایه دوم پوست یا همان لایه میانی و درم، قسمت اصلی پوست ما را تشکیل می دهد. به همین دلیل است که سلامت لایه درم بسیار اهمیت دارد. این لایه همچنین از رشته های کلاژن و الاستین تشکیل شده است که جوانی و شادابی پوست ما به آن ها بستگی دارد. به طوری که می توان از این لایه به عنوان اسکله پوست یاد کرد.

لایه هیپودرم

این لایه آخرین لایه از پوست ما می باشد که عمدتا از چربی تشکیل شده است. این لایه به عنوان ضربه گیر عمل کرده و از پوست ما محافظت می کند.

انواع لایه های پوستی
انواع لایه های پوستی

ضرورت استفاده از آبرسان برای انواع پوست

همانطور که اشاره شد، لایه میانی و یا درم، از رشته های کلاژن و الاستین ساخته شده است. این رشته ها به طور طبیعی تا حدود سن 25 سالگی به خوبی ساخته شده و جوانی و طراوت پوست ما را حفظ می کنند. اما به مرور و افزایش سن، ساخت این رشته ها کاهش پیدا می کند. دلیل کاهش رشته های کلاژن و الاستیم به دلیل کاهش اسید هیالورونیک است.

اسید هیالورونیک مهم ترین عامل تولید رشته های کلاژن و الاستین است که در بین این رشته ها قرار دارد. با کاهش این مایع در بین رشته های کلاژن و الاستین، کلاژن سازی به خوبی انجام نشده و در نتیجه پوست دچار افتادگی و پیری می شود.

همچنین با افزایش سن، این مایع به طور کامل از بین رفته و جای خود را به چربی می دهد. در نتیجه در بین رشته ها کلاژن و الاستین به جای اسید هیالورونیک، چربی جای می گیرد که سبب بروز مشکلاتی مانند بروز جوش و آکنه، افتادگی پوست، چین و چروک های پوستی … می شود.

به همین دلیل است که پس از 25 سالگی ضرورت استفاده از آبرسان ها بیشتر می شود. البته که تا قبل از آن هم استفاده از آبرسان ها می تواند تولید اسید هیالورونیک را افزایش داده و سبب شادابی و طراوت بیشتر پوست ما شود.

استفاده از آبرسان ها باعث می شود تا اسید هیالورونیک دوباره به پوست تزریق شده و چربی های پوست از بین برود. چرا که انواع آبرسان ها دارای اسید هیالورونیک بوده و می توانند کمبود آن را جبران کنند. همچنین بعضی از آبرسان ها به صورت ژل تولید می شوند که مستقیما و بدون هیچ ماده ی اضافی ای اسید هیالورونیک را به پوست تزریق کرده و باعث جذب آب به لایه درم می شوند.

هیدراته کردن پوست علاوه بر این باعث می شود تا چربی ایجاد شده در بین لایه های کلاژن و الاستین پوست از بین رفته و دوباره در بین این لایه ها اسید هیالورونیک جای بگیرد.

ضرورت استفاده از آبرسان ها همانطور که گفته شد در کلاژن سازی پوست هم موثر است. چرا که با ایجاد و تولید اسید هیالورونیک، که عامل اصلی تولید کلاژن است، پوست را جوان تر کرده و از پیری آن جلوگیری می کند. همچنین باعث می شود تا پوست پژمرده و افتاده نشود.

فواید آبرسانی به پوست

آبرسان ها فواید بسیاری برای پوست دارند. فوایدی که باعث شده است تا استفاده از آن برای همه مخصوصا افراد بالای 25 سال ضروری به حساب آید. از جمله این فواید عبارت اند از:

 • افزایش خاصیت کشسانی پوست
 • افزایش کلاژن سازی پوست
 • افزایش الاستین سازی پوست
 • جوان کننده
 • ضد چین و چروک
 • ضد جوش
 • رفع چربی های اضافی پوست
 • رطوبت رسانی به پوست
 • تامین آب مورد نیاز پوست
 • شفاف کننده پوست

انواع آبرسان مناسب نوع پوست شما

اینکه شما چه نوع پوستی دارید و از چه نوع آبرسانی باید استفاده کنید، بسیار اهمیت دارد. آبرسان ها متناسب با نوع پوست شما  انواع مختلفی دارند:

آبرسان پوست مختلط تا چرب

آبرسان های پوست چرب در کنار تنظیم ترشح غدد چربی، باعث می شوند تا پوست ما مات شود. همچنین حاوی ترکیبات ضد باکتری بوده و در نهایت سبس کاهش چربی اضافی پوست شما می شود.

آبرسان پوست نرمال تا خشک

این نوع آبرسان ها، رطوبت رسانی را به پوست به بهتری شکل انجام داده و از کشیده شدن پوست به دلیل خشکی بیش از حد، جلوگیری می کند. همچنین پوست را نرم کرده و حس خوبی را در پوست شما ایجاد می کند.

آبرسان پوست حساس

آبرسان های مناسب پوست حساس، فاقد هرگونه مواد حساسیت زا هستند. همچنین ترکیبات استفاده شده در ساخت آن ها کمترین آسیبی به پوست نمی زند. در کنار این ها، از پوست حساس شما در برابر عوامل آسیب زننده و تهدید کننده هم به خوبی مراقبت می کند.

نکات کلیدی استفاده از آبرسان ها

آبرسان ها همانطور هم که پیش تر گفته شد، از ضروری ترین اصول مراقبت از پوست ضرورت استفاده از آبرسان به شمار می رود. اما در هنگام استفاده از آن ها بهتر است به چند نکته مهم توجه کرد:

 • حتما از آبرسان های مناسب پوست خود استفاده کنید. چرا که اگر آبرسان مورد استفاده شده با پوستتان همخوانی نداشته باشد، باعث می شود تا ترکیبات پوستتان بهم خورده و باعث بروز مشکلات جدی ای شود.
 • پس از استفاده از آبرسان مناسب پوست خود، حتما از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید. این کار باعث تثبیت آب در لایه های پوست می شود. همچنین سبب می شود تا آبرسانی تا لایه های عمیق پوست، به خوبی انجام شود.
 • به ترکیبات و اجزای سازنده آبرسان ها دقت کنید. بعضی از ترکیب ها ممکن است بر روی پوست شما حساسیت ایجاد کند.

برای خرید محصولات آبرسان می توانید به فروشگاه آیمادورا مراجعه کرده و دسته بندی مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

5/5 - (4 امتیاز)