معرفی انواع شامپو با عملکردهای مختلف

انواع شامپو

معرفی انواع شامپو با عملکردهای مختلف

شامپو ها دارای عملکرد های مختلفی هستند. یکی از عملکرد های رایج استفاده از انواع شامپو ها، خاصیت پاک‌کنندگی آن هاست. به طوری که می توانند آلودگی ها و چربی های اضافی را از سطح پوست سر و ساقه مو ها جمع کند.

همچنین خاصیت شویندگی شامپو ها می تواند با لایه برداری ملایم کف سر، به تنفس پوست سر و در نتیجه ریشه مو کمک فراوانی کند. اما در کنار خاصیت شویندگی، شامپو ها عملکرد های دیگری هم داشته که باعث می شوند تا به طور تخصصی از آن ها استفاده شوند. در این مقاله از آیمادورا به بررسی انواع شامپو ها و عملکرد آن ها می پردازیم.

انواع عملکرد شامپوها

عوامل مختلفی روزانه بر روی مو های ما تاثیر گذاشته که مراقبت نکردن از مو ها در برابر آن ها، سبب بروز مشکلاتی می شود. مشکلاتی از قبیل ریزش مو، مو خوره، شوره سر و زبری مو ها که علاوه بر کاهش زیبایی مو های ما، بر سلامت ریشه مو و پوست سر هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.

یک دسته از محصولاتی که می توان از مو ها در برابر این آسیب ها محافظت کرد، انواع شامپو هستند. این نوع شامپو ها دارای عملکرد های تخصصی بوده که در نتیجه باعث رفع و درمان می شود.

انواع شامپو سر

شامپوهای بدون سولفات

 اگر برای انتخاب شامپو سر خود سک شامپوی بدون سولفات انتخاب می کنید باید بدانید که کف زیادی را مشاهده نخواهید کرد. زیرا سولفات عامل کف کردن شامپوهاست، اما آسیب های زیادی برای موها به وجود می آورد. بنابراین با حذف این عامل از ایجاد آسیب و ریزش مو جلوگیری کرده اند. این نوع شامپو ها کف نمی کنند اما خاصیت پاک کنندگی بالایی دارند.

شامپو روزانه

اگر جز افرادی هستید که هر روزه دوش می گیرند در انتخاب شامپو سر خود باید به دنبال شامپو روزانه باشید. این شامپوها ترکیبات ملایمی دارند و استفاده مداوم از آن ها به موی شما آسیب نمی رساند.

شامپو آرگان

 روغن آرگان دارای خواص منحصر به فردی برای پوست و موی افراد است.لذا شامپوهای حاوی روغن ارگان علاوه بر این که موجب نرمی و لطافت و درخشندگی موها می شوند، بسیاری از مشکلات مو را درمان می کنند.

انواع شامپو های ضد ریزش مو

 این نوع از انواع شامپوها دارای ترکیباتی هستند که در کنار درمان ریزش مو، باعث تقویت ریشه و ساقه مو ها می شوند. معمولا در این نوع شامپو ها ترکیبات گیاهی هم دیده می شود که باعث می شوند تا ریشه و فولیکول های مو تقویت شوند. شامپو های ضد ریزش مو، همچنین با تحریک رشد مو ها، سبب حجیم شدن مو ها هم می شوند. این شامپو ها ریزش غیر طبیعی مو ها را رفع کرده و از شکنندگی مو جلوگیری می کند.

انواع شامپو های ضد شوره

شوره یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از افراد در مقاطع مختلف دچار آن می شوند. شوره سر هم به دلیل چربی بیش از حد پوست سر و هم به دلیل خشکی مو ها به وجود می آید. علاوه بر این ها، عوامل دیگری مانند رشد باکتری و قارچ های بر روی پوست سر باعث ایجاد شوره می شود. شامپو های ضد شوره معمولا متناسب با جنس مو ها تهیه می شوند. همچنین این شامپو ها با از بین بردن باکتری های مضر کف سر، از ایجاد شوره جلوگیری می کند. شامپو های ضد شوره همچنین دارای خاصیت ضد التهابی و ضد حساسیت هستند که باعث می شوند تا کف سر دچار حساسیت و خارش نشود.  شامپوهای ضدشوره خود در دسته بندی شامپو ضد شوره مناسب موی چرب، خشک، خشک و چرب قرار می گیرد.

انواع شامپو های ضد مو خوره

 مو خوره به دلیل خشکی و از دست دادن رطوبت مو ها ایجاد می شود. کاهش رطوبت در ساقه های مو باعث می شود تا مو ها چند شاخی شده و به اصطلاح دچار مو خوره شوند. شامپو های ضد مو خوره، با آبرسانی به لایه های عمیق مو و همچنین کف سر، باعث می شوند تا رطوبت به مو ها رسیده و در نتیجه طراوت و شادابی به آن ها بازگردد. همچنین این  نوع شامپو ها خاصیت نرم کنندگی داشته که باعث می شود تا زبری و وزی مو ها از بین برود.

شامپو کراتیه

 شامپوهای کراتینه برای موی شما ظاهری لخت و شلاقی ایجاد می کنند و نیازی نیست برای رسیدن به این حالت هزینه زیادی را صرف کراتینه مو در آرایشگاه ها کنید.

شامپو موهای چرب

 شامپوهای موهای چرب حاوی ترکیباتی هستند که ترشح چربی سبوم را کنترل می کنند. پیش تر در مورد انتخاب شامپو سر برای موی چرب توضیحاتی ارائه دادیم.

شامپو مو خشک و اسیب دیده

 موها به هر دلیلی می تواند  دچار خشکی شود. آلودگی هوا، تابش نور خورشید و استفاده از وسایل حرارتی برای حالت دهی به موها می تواند عامل خشک شدن و آسیب دیدن موها باشد که با انتخاب شامپو سر مناسب قابل درمان است.

انواع شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده

رنگ های شیمیایی می توانند درصورت مراقبت نکردن از مو ها، به ریشه و ساقه مو آسیب وارد کنند. به همین دلیل است که پس از استفاده از این مواد حتما باید از شامپو هایی استفاده شود که درکنار محافظت از مو ها، سبب تقویت آن ها هم شوند. شامپو های مناسب مو های رنگ شده معمولا دارای ترکیباتی مغذی و معدنی هستند که باعث می شوند تا ریشه مو تقویت شود. همچنین این شامپو ها با ایجاد لایه ای بر روی مو ها، مانع از آسیب پذیری مو ها می شوند. نکته بسیار مهم دیگر درمورد این نوع شامپو ها این است که استفاده از آن ها باعث تثبیت رنگ مو شده و از کمرنگ شدن مو ها جلوگیری می کند. همچنین با خاصیت نرم کنندگی خود، مانع از وز شدن و کدر شدن مو ها می شود.

شامپو های نرم کننده

 نرم کننده ها از دیگر انواع شامپو ها هستند که استفاده از آن ها در کنار شامپو اصلی است. به طوری که این نوع شامپو ها خاصیت شویندگی نداشته و تنها باعث لطیف شدن مو های شما می شوند. نرم کننده ها همچنین باعث صافی مو ها شده و در مو های فر از گره مو جلوگیری می کند.

شامپو های تقویت کننده مو

 این نوع شامپو ها دارای خاصیت شویندگی کمی دارند. فرمولاسیون آن ها سرشار از پروتئین و مواد تقویت کننده است که باعث می شود تا ریشه و ساقه مو مستحکم تر شود. از این نوع شامپو ها می توان برای مو های آسیب دیده استفاده کرد.

شامپو مناسب مو های کاشته شده

 هنگام کاشت مو، مو ها از حساسیت بالایی برخوردار می شوند. به طوری که محافظت از آن ها بسیار اهمیت دارد و عدم توجه به مو ها در این زمان، باعث آسیب به مو و کف سر می شود. شامپو های مناسب مو کاشته شده، دارای فرمولاسیونی سبک است. همچنین فاقد ترکیبات شیمیایی قوی بوده و دارای خاصیت شویندگی کمی می باشد. این نوع شامپو ها با تقویت فولیکول های مو و فولیکول های کاشته شده، سبب تحریک رشد و در نهایت رشد مو ها می شوند. استفاده از شامپو مناسب پس از کاشت مو، بسیار اهمیت داشته و در بدست آوردن نتیجه ای مطلوب، سهم بسزایی دارد.

متناسب با نوع مو خود از شامپو مناسب استفاده کنید

مو ها حالت های مختلفی دارند. بعضی از افراد دارای مو های صاف بوده و بعضی دیگر مو هایی فر دارند. اینکه شما چه شامپویی استفاده کنید، باید در کنار توجه به جنس مو ها، به مدل و حالت مو هایتان هم توجه کنید.

انواع شامپو مناسب مو های نازک

انتخاب شامپو سر برای این نوع مو سخت است. مو های نازک بسیار حساس هستند و حتی ممکن است با شانه کردن غلط دچار آسیب شوند. برای این نوع مو ها بهتر است از شامپو هایی سبک استفاده کنید که در کنار محافظت از مو ها، سبب حجیم شدن و تقویت ریشه و ساقه مو شود.

انواع شامپو مناسب مو های صاف

برای مو های صاف و یا به اصطلاح لخت، شامپو هایی پیشنهاد می شود که بتواند کوتیکول های مو را بسته و در نهایت سبب حفظ حالت صافی مو ها شود. همچنین این نوع شامپو ها بهتر است دارای مرطوب کننده هم باشند.

انواع شامپو مناسب مو های حالت دار

از شامپو هایی معمولی می توان برای این نوع مو ها استفاده کرد. این شامپو ها دارای خاصیت آبرسانی بوده و از خشکی و زبری مو ها جلوگیری می کند.

شامپو موی سر

مزیت های انتخاب مناسب ترین شامپو

قطعا انتخاب محصولی که متناسب و سازگار با نوع و جنس مو های شما باشد، نه تنها عملکردی بالا خواهد داشت، بلکه حفاظت را به هم به حداکثر می رساند. همچنین باعث می شود تا نیاز های مو و پوست سر شما به خوبی رفع شده و بهترین نتیجه را کسب کنید. در کنار تمام این ها، باعث درخشانی و لطافت مو های شما شده و زیبایی آن ها را چندین برابر می کند.

به طور کلی یک شامپو خوب و متناسب با شرایط مو، باعث می شود تا PH مو شما به توازن برسد که درنهایت 3 مزیت اصلی برای مو های شما خواهد داشت:

بهبود شرایط مو

این مزیت باعث می شود تا مو های شما روز به روز از سلامت بیشتری برخوردار شود. همچنین با بهبود شرایط مو، آسیب های وارد شده به آن کمتر می شود.

تحریک رشد و افزایش حجم مو

از مهم ترین فاکتور های زیبایی مو ها، حجم آن ها است. یک شامپو خوب در کنار جلوگیری از ریزش غیر طبیعی مو ها، باعث تحریک شد و در نتیجه حجیم شدن مو ها می شود.

محافظت از رنگ طبیعی و جلوگیری از کدر شدن مو ها

مو های ما بنا به دلایل مختلفی مانند اشعه های مضر UV کدر می شوند. شامپو ها می توانند با ایجاد لایه ای بر روی مو و کف سر، از پیاز و ساقه مو ها در برابر این عوامل محافظت کرده و در نتیجه سبب حفظ رنگ و شادابی مو ها شوند.

سوالات رایج کاربران پیرامون انواع شامپو

انواع شامپو مناسب مو چه مواری هستند؟

با توجه به نیاز مو می توان یکی از شامپو های موجود در دسته های شامپو فاقد سولفات،
شامپو روزانه، شامپو آرگان، شامپو های ضد ریزش مو، شامپو های ضد شوره، شامپو های ضد مو خوره، شامپو کراتیه، شامپو موهای چرب، شامپو مو خشک و اسیب دیده، شامپو مو های رنگ شده، شامپو های نرم کننده، شامپو های تقویت کننده مو، شامپو مناسب مو های کاشته شده

اثر بخشی انواع شامپو ایرانی چگونه است؟

آتچه در میزان اثربخشی یک شامپو مهم است ترکیبات موجود در آن است که در این متن به خوبی مورد بررسی قرار گرفت. و خارجی یا ایرانی بودن آن چندان تفاوتی ایجاد نمی کند.

کلام آخر

در این مقاله از آیمادورا به ببرسی انواع شامپو های موجود در بازار و عملکردی که هر یک دارند پرداختیم. یکی از راه های داشتن یک انتخاب صحیح شناخت تمامی محصولات و کارکردهایی است که می توانند برای ما ایجاد کنند. بنابراین موضوع بررسی شده در این مقاله می تواند در داشتن یک انتخاب درست و موهایی صحیح و سالم و خوش حالت موثر باشد.

5/5 - (1 امتیاز)