بهترین ضد آفتاب ها کدام هستند و چگونه آن ها را تشخیص دهیم؟
بهترین ضد آفتاب

بهترین ضد آفتاب ها کدام هستند و چگونه آن ها را تشخیص دهیم؟

اولین قدم برای زیبا بودن داشتن پوستی سالم است. مهم ترین بخش مراقبت از سلامت پوست استفاده از ضد آفتاب است. بهترین ضد آفتاب بر اساس نیاز هر پوست متفاوت است. برای این که بتوانید بهترین ضد آفتاب مخصوص پوست خود را انتخاب کنید می بایست نوع پوست خود و همچنین ترکیبات موجود در ضد آفتاب ها را بشناسید پس در این مقاله از وبلاگ فروشگاه آیمادورا همراه ما باشید تا تک به تک این موارد را بررسی کنیم.

چرا حتما باید از ضد آفتاب ها استفاده کنیم؟

اگر بخواهیم به طور کلی ضرورت استفاده از ضد آفتاب ها را بیان کنیم، می توان به آسیب ها و صدمه های فراوانی که اشعه های UV به پوست وارد می کنند اشاره کنیم. اما به طور جزئی تر، ضرورت استفاده از ضد آفتاب ها را می توان موارد زیر دانست:

● کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست: همانطور که می دانید یکی از عوامل اصلی ایجاد سرطان پوست، اشعه های خورشید هستند. این اشعه ها آزاد کردن رادیکال های آزاد، به سلول های پوست آسیب وارد کرده و در نتیجه باعث سرطان پوست می شوند. ضد آفتاب ها با ایجاد لایه ای محافظ و ایمن بر روی پوست، از اثر این اشعه ها جلوگیری کرده و مانع از آزاد شدن رادیکال های آزاد پوست می شوند.

● ضد پیری و ضد چین و چروک: بهترین ضد آفتاب ها با محاظفت از پوست، نمی گذارند تا پوست دچار چروک شوند. همچنین پوست را سفت کرده و از افتادگی و پژمردگی آن جلوگیری می کند. در نتیجه استفاده از ضد آفتاب می تواند جوانی و طراوت پوست شما حفظ کند.

● مانع از ایجاد آسیب های ناشی از عوامل محیطی می شوند: بهترین ضد آفتاب ها یک محافظ عالی برای پوست به حساب می آیند. این محصولات از پوست در برابر هر عامل آسیب زننده محیطی محافظت می کند.

بهترین ضد آفتاب ها چطور از پوست محافظت می کنند؟

تا اینجا با اثرات فوق العاده بهت ضد آفتاب ها آشنا شدید و دانستید که یک ضد آفتاب دارای چه ویژگی هایی است.

یک ضد آفتاب درجه یک و حرفه ای، با فیلتر های ضد اشعه ای که دارد، می تواند اشعه های مضر UV را جذب کند. این کار از برخورد این اشعه ها با پوست جلوگیری کرده و مانع از ایجاد آسیب بر رو پوست می شود.

پس از جذب اشعه های فرابنفش خورشید، ضد آفتاب آن ها را بازتاب می دهد که در نتیجه این اشعه ها هیچ اثری بر روی پوست نگذاشته و پوست شما با استفاده از ضد آفتاب نسبت به این اشعه ها ایمن می شود.

تفاوت UVA و UVB

تفاوت های UVA و UVB

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، ضد آفتاب ها دو نوع شیمیایی و فیزیکی هستند.

اشعه فرابنفش UVB بر روی  بیرونی ترین لایه پوست یعنی اپیدرم تاثیر میگذارد و در نتیجه باعث آفتاب سوختگی پوست و ایجاد لک بر روی قسمت های مختلف پوست می شود.

اما اشعه فرابنفش UVA به عمق پوست نفوذ می کند و باعث به وجود آمدن چین و چروک و پیری زود رس پوست می شود.

هر دو این اشعه ها برای پوست مضر بوده و سلامت و زیبایی پوست شما را تحت تاثیر قرار می دهد. محافظت از پوست در برابر این اشعه های خطرناک اولین قدمی است که شما باید برای حفظ جوانی و شادابی پوست خود با استفاده از ضد آفتاب ها انجام دهید.

بهترین ضد آفتاب ها ضد اشعه های UV هستند. یعنی با ایجاد لایه ای بر روی پوست شما، باعث می شوند تا آسیبی به پوست وارد نشده و باعث بازتاب این اشعه ها بدون اثر بر پوست شوند.

مواد تشکیل دهنده بهترین ضد آفتاب

ضد آفتاب ها معمولا از ترکیبات ضد اشعه های UV تهیه شده اند. همچنین در فرمولاسیون این محصولات ترکیباتی که از پوست محافظت کرده و باعث شادابی آن شود هم دیده می شود. اما مواد تشکیل دهنده بهترین ضد آفتاب ها بسته به نوع آن ها می تواند تفاوت هایی باهم داشته باشند. به طور مثال ترکیبات استفاده شده در ضد آفتاب های شیمیایی با فیزیکی به دلیل سرعت تاثیر گذاری آن ها تفاوت هایی باهم دارند. به همین دلیل می توان گفت مواد تشکیل دهنده کرم ضد آفتاب بر اساس نوع آن ها انتخاب میشود:

در ضد آفتاب فیزیکی  از دو ترکیب تیتانیوم دی اکساید (TITANIUM DIOXIDE) و زینک اکساید (ZINC OXIDE) بکار رفته است. تیتانیوم دی اکساید (TITANIUM DIOXIDE) فقط اشعه  UVB را پوشش میدهد اما زینک اکساید (ZINC OXIDE) هر دو اشعه ای ماوراء بنفش را پوشش میدهد.

ضد آفتاب های شیمیایی از آووبنزون، اکتوکریلن، هموسالات و اکسی بنزون تشکیل شده است. آووبنزون (AVOBENZONE) جزء فیلترهایی هست که جلوی اشعه UV را میگیرد به همین دلیل یکی از فیلترهای مهم شیمیایی به حساب می آید. این فیلتر در برابر UV، حالت ناپایدار دارد وبعد از 1 ساعت دیگر تاثیری نمی گذارد. به این دلیل است که در کنارآن از فیلترهای پایداری چون اکتوکریلن (Octocrylene) استفاده می شود تا ناپایداری آنها را افزایش دهد.

کرم های ضد آفتاب رنگی دارای اکسید آهن هستند و در طیف های رنگی مختلفی تولید  و عرضه می گردند.

درصد محافظت SPF های مختلف
درصد محافظت SPF های مختلف

SPF بکار رفته در کرم های ضدآفتاب به چه معناست؟

احتمالا شما هم این واژه را بر روی ضد آفتاب های مختلف دیده اید. اما SPF به چه معنا است؟

به میزان مقاومت ضد آفتاب ها در برابر اشعه های فرابنفش خورشید و میزان محافظت آن ها از پوست SPF گفته می شود.

به عقیده پزشکان و متخصصان پوست، SPF های بین 30 تا 100 فقط 1 درصد در محافظت از پوست متفاوت هستند.

همچنین کرم های ضد آفتاب با مقادیر SPF بین 30 تا 50، محافظت کافی در برابر آفتاب  و سوختگی را دارند.

بسیاری از مردم بر این باورند که  فقط در ماه های گرم سال ازضد آفتاب ها باید استفاده شود، اما باید بخاطر داشته باشید که هر روز چه هوا آفتابی و چه ابری باشد، از ضد آفتاب ها باید استفاده شود.

همانطور که گفته شد، تمدید ضد آفتاب ها بسیار با اهیمت است. به طوری که کرم های ضدآفتاب با هر میزان SPF که داشته باشند،  باید هر دو ساعت یکبار تمدید شوند. چرا که میزان بالاتر بودن  مقدار SPF به معنای محافظت بیشتر در برابر اشعه های آفتاب نیست.

بهترین ضد آفتاب برای انواع پوست ها

پوست انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای نیاز ها و ویژگی های مختلفی می باشند. به همین دلیل است که باید برای هر پوست از محصولات سازگاری و مناسب با همان نوع پوست استفاده شود. انواع پوست عبارت اند از:

پوست خشک و حساس

این نوع پوست از چربی کمی برخوردار است. رطوبت در این نوع پوست کم بوده و خیلی زود تبخیر می شود. پوست های حساس همچنین خیلی زود نسبت به محصولات مختلف واکنش نشان می دهد. به همین دلیل برای این نوع پوست باید از محصولات ضد حساسیت استفاده شود.

پوست چرب

ترشح چربی در پوست چرب، بیش از حد طبیعی است. به طوری که سبوم زیادی ترشح شده و در نتیجه پوست را براق و چرب می کند. این نوع پوست بسیار مستعد جوش و آکنه است و مراقبت از آن بسیار مهم است.

پوست مختلط

پوست مختلط مخلوطی از پوست خشک و چرب است. در این نوع پوست، قسمت های تیزون و یا همان پیشانی، بینی و شانه چرب بوده و قسمت های گونه و اطراف چشم ها خشک است. برای این نوع پوست باید از محصولاتی استفاده شود که در کنار حفظ چربی های مفید پوست، چربی های اضافی پوست را هم کنترل کرده و همچنین خشکی پوست را رفع کنند.

پوست نرمال

این نوع پوست بسیار نادر است. پوست نرمال به مقدار مناسب چربی داشته و دچار خشکی و یا چربی بیش از حد نیست. این نوع پوست بهترین نوع پوست است که البته می توان با رعایت اصول مراقبت از پوست، به چنین پوستی دست پیدا کنیم.

SPF 30 Vs SPF 15

انواع ضد آفتاب بر اساس بافت محصول

ضدآفتاب ها در انواع مختلفی مانند کرم، لوسیون، فلویید, ژل و اسپری تولید شده اند که شما بسته به نوع پوستتان و کاربرد های آن ها، می توانید بهترین و سازگار ترین نوع آن را انتخاب کنید.

سوالات متداول کاربران پیرامون بهترین ضد آفتاب

افراد دارای پوست چرب از چه ضد آفتابی استفاده کنند؟

 افرادی که داری پوست چرب و مستعد آکنه هستند بهتر است از ضدآفتاب های فیزیکی با بافت لوسیون، فلویید و یا ژل استفاده کنند.

بهترین ضد آفتاب ها برای پوست خشک کدامند؟

همچنین افرادی که پوست خشک دارند میتوانند هم از ضدآفتاب های شیمیایی و هم فیزیکی استفاده کنند. اما بهتر است از با بافت کرم استفاده نمایند. چرا که کرم ها حاوی مقداری مناسب چربی بوده که می توانند کمبود چربی را در پوست جبران کرده و باعث لطافت و رفع خشکی پوست شوند. 

علاوه بر این ها، افرادی که دارای پوست حساس هستند باید از ضدآفتاب های فیزیکی استفاده کنند. ضد آفتاب های فیزیکی به دلیل داشتن ترکیباتی سبک فاقد هرگونه حساسیت و التهابی بر روی پوست می شوند.

همچنیین افرادی که دارای تعریق زیاد هستند، مانند ورزشکاران، میتوانند از ژل و اسپری ضد آفتاب استفاده نمایند. این نوع ضد آفتاب ها باعث چرب شدن پوست نشده و بسیار هم سبک هستند و به پوست اجازه تنفس را به خوبی می دهند.

کلام آخر

در این مقاله با بررسی انواع ویژگی ضد آفتاب ها سعی در ارائه راهنمایی هرچه بهتر در انتخاب بهترین ضد آفتاب داشتیم. در انتخاب بهترین ضد آفتاب مواردی مثل شناخت نوع پوست، ترکیبات و کاربردهایی که دارند بسیار اهمیت دارد که در این مقاله به خوبی بررسی شدند.

5/5 - (1 امتیاز)
جشنواره تابستونی آیمادورا

150,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 2 میلیون تومان با کد: off150

70,000 تومان تخفیف + ارسال رایگان برای خرید های بالاتر از 1 میلیون تومان با کد: off70

50,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 500 هزار تومان با کد: off50

30,000 تومان تخفیف برای خرید های بالاتر از 300 هزار تومان با کد: off30

جشنواره تابستانی آیمادورا