تفاوت ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی چیست؟

انواع ضد آفتاب

تفاوت ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی چیست؟

استفاده از کرم ضد آفتاب برای پیر و جوان و مرد و زن واجب است. می توان گفت سر آمد تمام مراقبت های پوستی استفاده از ضد آفتاب است. انواع ضد آفتاب با فرمولاسیون و بافت های متنوع تولید می شوند تا بتوانند به خوبی با هر نوع پوستی سازگار شوند. از این رو ضد آفتاب ها طیف وسیعی دارند. مثل ضد آفتاب شیمیایی، فیزیکی، رنگی و بی رنگ. که در کنار ویژگی های عمومی ضد آفتاب ها، هرکدام ویژگی های منحصر به فرد و خاصی هم داشته که باعث تمایز آن ها از یک دیگر می شود. در این مقاله از آیمادورا به بررسی انواع ضد آفتاب ها پرداخته ایم.

انواع ضد آفتاب از لحاظ نحوه عملکرد

در بین انواع ضد آفتاب ها، ضدآفتاب هایی که اشعه های محیطی را بیرون نگه میدارند و مقداری را به داخل پوست نفوذ میدهند، ضدآفتاب شیمیایی نام دارند. این نوع ضد آفتاب ها همچنین بازتاب اشعه ها را به شکل انرژی گرمایی انجام می دهند. ضد آفتاب های شیمیایی دارای فیلتر های شیمیایی هستند.

نوع دیگر ضد آفتاب ها، ضد آفتاب هایی هستند که اشعه های خورشید را به دور از پوست منعکس می کنند و  مانع از نفوذ اشعه های محیطی به پوست می شوند. به این نوع ضد آفتاب ها، ضد آفتاب فیزیکی گفته شوند. فیلتر های این نوع ضد آفتاب از نوع فیزیکی بوده که باعث بازتاب اشعه های UV به همان شکل خود می شوند. ضد آفتاب های فیزیکی همچنین با نام ضد آفتاب های معدنی هم شناخته می شود.

تفاوت ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی

نوع دیگری از ضد آفتاب ها

علاوه بر انواع گفته شده ضد آفتاب ها، ضد آفتاب هایی که پس از استفاده رنگی روی پوست باقی نمیگذارند، ضدآفتاب بی رنگ نام دارند که می توانند  فیلترهای خوبی در مقابل اشعه های مضر نظیر UVB و UVA باشند.

در مقابل ضد آفتاب های بی رنگ، ضدآفتاب هایی وجود دارند که دارای رنگدانه بوده که به این نوع ضد آفتاب ها، ضدآفتاب رنگی گفته می شود. این ضدآفتاب ها علاوه بر محافظت از پوست در مقابل اشعه های مضر، پوست را یک دست و معایب پوست را می پوشانند. همچنین این رنگدانه ها تأثیری روی اثر بخشی ضدآفتاب ندارند و برای پوست مضر نیستند.

شناخت نوع ضد آفتاب و اثر آن بر روی پوست، می تواند به شما بهترین نتیجه را دهد. به همین دلیل است که شناخت ضد آفتاب و همچنین نوع پوستتان قبل از خرید یک ضد آفتاب بسیار مهم و ضروری است.

انواع ضد آفتاب رنگی

مزیت های ضد آفتاب های فیزیکی

یکی از انواع ضد آفتاب ها، ضد آفتاب های فیزیکی هستند. ضدآفتاب های فیزیکی ملایم هستند و حساسیت و التهابی بر روی پوست شما ایجاد نمی کنند. به همین دلیل است که برای افرادی که دارای پوست حساس هستند ضدآفتاب های فیزیکی بهترین انتخاب است. این ضد آفتاب ها با پوست های حساس سازگاری داشته و می تواند از این نوع پوست به خوبی و کامل محاظفت کند. این نوع ضد آفتاب بسیار هم سریع جذب پوست شده و باعث می شود تا پس از استفاده از این نوع ضد آفتاب بتوان در معرض آفتاب قرار گرفت.

 همچنین ضدآفتاب های فیزیکی برای پوست هایی که چرب بوده و مستعد آکنه و جوش های پوستی هستند و منافذ باز دارند، بسیار توصیه می شوند. چرا که سبک بوده و سنگینی بر روی پوست ایجاد نمی کند.

 ضدآفتاب های فیزیکی هم در برابر اشعه UVA و هم در برابر اشعه UVB از پوست محافظت می کنند. در نتیجه می توان گفت پوشش دهی و سطح حفاظتی بالایی دارند. همچنین ضدآفتاب های فیزیکی برای کودکان و مادران باردار بسیار مناسب تر از دیگر انواع ضد آفتاب ها است. چرا که از ایمنی بالاتری برخوردار بوده و آسیبی به پوست این افراد نمی زند. بنابراین بهترین ضد آفتاب خوب همانی است که شما می پسندید

معایب ضد آفتاب های فیزیکی

در کنار مزیت های ضد آفتاب های فیزیکی، این نوع محصولات معایبی هم دارند.  از معایب ضدآفتاب های فیزیکی می توان به سفید کردن پوست اشاره کرد. این ضد آفتاب ها به دلیل داشتن زینک اکساید ، پوست را سفید می کند. در نتیجه باعث ایجاد یک لایه ضخیم بر روی پوست می شود.

مزیت های ضد آفتاب های شیمیایی

یکی دیگر از انواع ضد آفتاب ها، ضد آفتاب های شیمیایی هستند. ضد آفتاب های شیمیایی دارای فیلترهای شیمیایی سکبی هستند که این ویژگی باعث می شود تا پوست احساس راحتی و سبکی داشته باشد. همچنین این نوع ضد آفتاب ها لطیف تر بوده و به راحتی بر روی پوست پخش می شده و جذب می شوند.

ضد آفتاب های شیمیایی نیاز به مقدار کمتری نسبت به ضد آفتاب های فیزیکی دارند.

معایب ضد آفتاب های شیمیایی

این ضد آفتاب همچنین دارای معایبی هم هست. ضدآفتاب های شیمیایی ممکن است آلرژی زا بوده و باعث ایجاد واکنش های حساسیتی در پوست شوند. همچنین از دیگر معایبت آن می توان به فیلترهای شیمیایی آن اشاره کرد. این فیلتر ها حاوی ترکیبات ناپایداری هستند. در نتیجه زود اثر خود را از دست می دهند. به همین دلیل است که ضد آفتاب های شیمیایی را باید هر 2 تا 3 ساعت تمدید کرد.

تفاوت ضد آفتاب های رنگی و غیر رنگی

یکی دیگر از انواع ضد آفتاب ها، ضد آفتاب های رنگی و غیر رنگی می باشند. همانطور که گفته شد، ضد آفتاب های رنگی دارای رنگدانه می باشند که با توجه به سلیقه و رنگ پوست شما دارای رنگدانه ها و طیف وسیعی از رنگ های مختلف هستند. این نوع ضد آفتاب ها پس از استفاده بر رو پوست تغییر رنگ ایجاد می کنند. به همین دلیل جنبه آرایشی و زیبایی هم دارند.

اما ضد آفتاب های بی رنگ، فاقد رنگدانه هستند و پس از استفاده با تغییر رنگ پوست موجه نخواهیم شد. این نوع ضد آفتاب ها رنگ طبیعی پوست را حفظ کرده و سبک تر هم هستن.

سوالات متداول کاربران پیرامون انواع ضد آفتاب

بهترین ضد آفتاب چه نوع ضد آفتابی است؟

در واقع نمی توان به طور قطع گفت کدام ضد آفتاب بهتر است و کدام بدتر! این که شما کدام یک از انواع ضد آفتاب را می پسندید مهم است. در این متن درباره مزایایی که هر نوع ضد آفتاب برای شما ایجاد می کند صحبت کرده ایم.

آیا ضد آفتاب های رنگی باعث لک می شوند؟

خیر ضد آفتاب های رنگی یکی از انواع ضد آفتاب های هستند که پیگمنت رنگی دارند و باعث ایجاد لک نمی شوند. فقط به دلیل وجود پیگمنت ها ممکن است افراد میزان کمی از ضد آفتاب را استفاده کنند. در این حالت سد دفاعی کافی به وجود نمی آیند و اشعه خورشید باعث لک شدن پوست می شوند.

کلام آخر

ضد آفتاب ها را باید به طور مداوم و مرتب استفاده کرد. استفاده نامنظم از این محصولات نتیجه ای برای پوست نداشته و نمی تواند به خوبی از پوست شما مراقبت کند. فرقی نمی کند کدام یک از انواع ضد آفتاب را استفاده می کنید. تنها چیزی که باید به آن توجه  داشته باشید نیاز پوست و همچنین مصرف مداوم ضد آفتاب است. در این مقاله به بررسی انواع ضد آفتاب پرداختیم تا با ماهیت هر یک و مزایا و معایب هر یک آشنا شوید و دست به بهترین انتخاب بزنید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال رایگان