تفاوت پن و صابون چیست؟

تفاوت صابون و پن

تفاوت پن و صابون چیست؟

پوست همه افراد در طول روز با انواعی از آلودگی‌ها مواجه می‌شود که با انباشت‌شان راه‌های تنفسی پوست مسدود شده و آسیب بسیاری به پوست وارد می‌شود. این آلودگی‌ها که گاه حتی مواد آرایشی و بهداشتی مصرفی خود ما هستند، می‌توانند با تجمع در منافذ پوستی سبب بزرگ و مسدود شدن آن‌ها شوند که علت مهمی در ایجاد جوش و آکنه به شمار می‌رود.

همچنین این سنگینی روی پوست به مرور می‌تواند لک‌ها یا خطوطی را روی پوست ظاهر کند و به پیری پوست یا حتی بیماری‌های پوستی منجر شود. برای از بین بردن آلودگی‌ها باید در نظر داشت که بسیاری از آن‌ها مثل ذرات گرد و غبار یا مواد آرایشی مورد استفاده‌ ذرات چربی هستند که در آب محلول نمی‌باشند؛ یعنی برای از بین بردن‌شان نیاز به واسطه‌ای خواهیم داشت که آن‌ها را محلول در آب سازد.

از زمان‌های گذشته برای این هدف از مواد صابونی استفاده می‌کردند. موادی بر پایه‌ی بخش هیدروکربی و یونی که با اتصال دو گانه هم به آب و هم به چربی‌ها واسطه‌ی انحلال آن‌ها خواهند شد. اما با افزایش داده‌های تجربی و علمی مضرراتی برای این محصول مشخص شد که سبب تولید جایگزینی با کارایی بهتر و عوارض کمتر به نام پن شد. در این مقاله از آیمادورا میخواهیم به تفاوت پن و صابون بپردازیم و دلایل برتری پن نسبت به صابون را بررسی کنیم.

پن بهتره یا صابون؟

ساختار و اثرات پن و صابون

صابون‌ها حالت قلیایی بسیار زیادی دارند که PH طبیعی پوست را از حالت نرمال خارج می‌کنند. برهم زدن تعادل PH موجب عوارض گسترده‌ای از خشکی و کدر کردن پوست تا بروز آکنه و علائم پیری زودرس می‌شود. همچنین صابون‌ها با از بین بردن چربی تولیدی خود پوست یا سبوم معضل بزرگتری نیز ایجاد می‌کنند. زیرا این چربی خود پوست صد دفاعی مهمی در برابر آسیب‌ها و همچنین از دست رفتن رطوبت سطح پوست هستند.

با از بین رفتن این سبوم، پوستی که دچار خشکی شده شروع به تولید چربی بیشتر می‌کند که با اندازه‌ی بیش از نیاز پوست، معضلات پوست چرب را برای شما ایجاد خواهد کرد. برای مقابله با این مشکلات محصول جدیدی با عنوان پن وارد عرصه‌ی داروسازی شد که تاثیر به سزای آن در زیبایی و سلامت پوست انکار ناپذیر است. در واقع مهم ترین تفاوت پن و صابون همین است.

پن‌ها ظاهری مشابه صابون‌ها دارند اما دارای ساختاری متفاوت هستند. پن‌ها فاقد پارابن و اسانس‌ها هستند و صرفا به منظور پاکسازی و خاصیت‌های درمانی‌شان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مهمترین تفاوت پن‌ و صابون در نزدیکی PH پن به حالت نرمال پوست است.

یعنی با استفاده از این محصول اسیدیته‌ی پوستتان تغییری نخواهد کرد و همین عامل از بسیاری از تحریکات پوستی مثل خشکی، التهابات و لک جلوگیری خواهد کرد. تشابه ظاهری پن و صابون نباید موجب تفاوت پن و صابون در ساختارشان را نادیده بگیریم.

مقایسه پن و صابون

چرا پن ها از صابون ها بهتر هستند؟

تفاوت مهم دیگر صابون و پن در توانایی پن‌ها در از بین نبردن چربی خود پوست و فقط زدودن آلودگی‌ها است. یعنی با استفاده از این محصول همچنان که صد دفاعی پوستتان حفظ می‌شود، پوست نیاز به ترشح دوباره و بیشتر سبوم ندارد. در صورت استفاده از پن‌ها پوستی پاکیزه و شاداب در وضعیتی نرمال خواهید داشت.

از مزیت‌های دیگر پن نسبت به صابون تنوع آن ها است. پن‌ها را با توجه به ترکبیات سازنده‌یشان می‌توان برای تایپ گسترده‌ای از پوست‌ها استفاده کرد اما صابون‌ها فقط برای پوست نرمال می‌توانند استفاده شوند. پن در انواع مختلفی برای مدل‌های مختلف پوستی و اهداف مختلف تولید شده‌اند که شما می‌توانید با توجه به نوع و نیاز پوست خود پن موردنظرتان را انتخاب کنید.

مثلا پن‌های مخصوص پوست‌های خشک با خاصیت آبرسانی خود لایه‌ای محافظ برای از دست نرفتن رطوبت پوست ایجاد می‌کنند یا بعضی پن‌ها که با هدف از بین بردن لک‌ها استفاده می‌شوند، اسکراب پوستی نیز هستند. در مقابل مواد صابونی که سبب از بین رفتن لایه‌ی هیدرولیپیدی و کلاژن‌های پوست می‌شوند، پن شوینده‌ای معجزه‌گر برای پوست خواهد بود. شوینده‌ای ملایم که جاوی سورفاکتانت بوده و با PH مشابه پوست تنها آلودگی‌ها را پاک و با حفظ وضعیت نرمال پوست به بهبود مشکلات آن می‌پردازد.

انواع پن

سوالات متدوال کاربران در خصوص تفاوت پن و صابون

پن شستشو چیست؟

محصولی برای زدودن آلودگی‌های پوست است که با اسیدیته‌ی نزدیک به پوست و تعادل چربی و PH آن را برهم نمی‌زند و به سلامت و زیبایی پوست کمک شایانی می‌کند.

تفاوت پن و صابون چیست؟

صابون‌ها با حالت قلیایی شدید خود موجب التهابات پوستی می‌شوند. همچنین صابو‌ن‌ها با از بین بردن صد دفاعی چربی پوست باعث آسیب راحتتر پوست و همچنین با ترشح چربی بیشتر سبب تولید آکنه می‌شوند. اما پن‌ها با از بین نبردن این لایه و حفظ تعادل پوست این مشکلات را ایجاد نکرده و تنها به شستشو و درمان پوست می‌پردازند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر، مجدد با دقت این مقاله را بخوانید.

پن برای چه نوع پوستی مناسب است؟

پن برخلاف صابون که فقط برای نوع نرمال پوست مناسب است، می‌تواند برای انواع پوست استفاده شده چون وضعیت نرمال پوست را حفظ می‌کند و با توجه به مواد موثره‌ی خود نیز باعث بهبود مشکل پوستی شما شود.

خرید پن شستشوی صورت

کلام آخر

در این مقاله به بررسی تفاوت پن و صابون پرداختیم و دلایل برتری پن نسبت به صابون را نیز شرح دادیم. پن ها با حفظ اسیدیته پوست و تنوع بالا می توانند نیاز پوست برای طیف گسترده ای از افراد با نیاز های پوستی متفاوت تامین کنند. کافیست نیاز پوست خود را بشناسید و طبق آن اقدام به انتخاب پن مناسب خود از فروشگاه آیمادورا کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)