راه های درمان و مراقبت از پوست خشک

پوست خشک

راه های درمان و مراقبت از پوست خشک

مراقبت از پوست خشک و داشتن پوستی سالم و سرحال و شاداب، یکی از آرزو های هر فرد است. به طوری هر فردی دلش می خواهد پوستش با طراوت و زیبا باشد. اما مهم این که چطور از پوستمان مراقبت کنیم.

پوست های خشک به دلیل حساسیت بالایی که دارند، نیاز به مراقبت و توجه بیشتری هم دارند. دلیل مراقبت بیشتر از پوست های خشک، شکننده تر بودن این پوست است. با ما همراه باشید تا باهم چند نکته را در مراقبت از پوست های خشک یاد بگیریم.

به چه پوستی، پوست خشک گفته می‌شود؟

پوستی که نتواند رطوبت مورد نیاز خودش را تامین و حفظ کند، پوست خشک است. ترشح چربی در پوست های خشک، کم است. از همین رو پوست این افراد حالت زبری و خشک دارد. علاوه بر این پوست های خشک ممکن است بر روی آن ها خراش و ترک هایی به وجود بیاید. پوست خشک دقیقا شبیه کویری بی آب است.

نکته های کلیدی برای مراقبت از پوست خشک

همانطور که می دانید، داشتن پوست خشک می‌تواند مشکلات بزرگی را به وجود آورد. در کنار این، در فصل زمستان پوست خشک می‌تواند یک مشکل اساسی برای افراد باشد. چرا که در این فصل به دلیل سرما و نبود رطوبت، پوست خشک تر و حتی در موارد شدید تر دچار ترک های پوستی می‌شود.

از همین رو لازم تا با چند تکنیک مراقبت از پوست های خشک آشنا شویم.

 1. مرتب حمام کنید

یک روتین منظم استحمام می‌تواند به شاداب تر شدن پوست شما کمک کند. البته باید توجه کنید که نباید تایم استحمام روزانه شما طولانی شود. همچنین استحمام با آب داغ و بسیار داغ برای پوست خوب نیست و به خشک شدن بیشتر آن می انجامد. چرا که باعث می‌شود تا روغن های طبیعی پوست از بین برود.

 1. پس از استحمام مراقب پوستتان باشید

پس از اینکه از حمام آمدید، نباید با حوله پوست خود را خشک کنید. چرا که باعث می‌شود تا پوست شمتا لطافت خود را از دست دهد و خشک شود.

بهترین کار پس از استحمام، استفاده از کرم های نرم کننده و مرطوب کننده پوست است. با استفاده از یک کرم مرطوب کننده مناسب می توانید رطوبت مورد نیاز پوست خود را تامین کنید. این کار به شادابی پوست شما کمک می کند. البته به این نکته توجه کنید که کیفیت کرم های مرطوب کننده بسیار مهم است و حتما باید مناسب پوستتان انتخاب شود.

 1. از قرص های ماهی استفاد کنید

پوست های خشک نیاز به تغذیه مناسب دارند. قرص های ماهی به دلیل داشتن امگا 3 می‌تواند نیاز تغذیه ای پوست را تا حد زیادی رفع کند. برای مراقبت از پوست خشک باید به خوبی زمان بگذارید.

 1. کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید

استفاده از کرم های ضد آفتاب یکی دیگر از راه های مراقبت از پوست های خشک است. به طوری که می‌توان گفت از اهمیت بالایی برخوردار است.

پوست های خشک به دلیل ساختاری که دارد، مستعد چین و چروک می باشد. از همین رو احتمال اینکه دچار چین و چروک و در نتیجه پیری زودرس شود، بسیار زیاد است.

باید برای مراقبت و محافظت از پوست در برابر اشعه های خورشید، از کرم ضد آفتاب مناسبی استفاده کرد. کرم ضد آفتاب همچنین از خشک شدن بیشتر پوست هم جلوگیری می‌کند و در نهایت به شادابی و طراوت پوست کمک فراوانی می‌کند.

حرف آخر

همانطور که دیدید، شما با رعایت چند نکته ساده می توانید از پوست خشک خود به خوبی مراقبت کنید. در آخر هم به چند ماده غذایی که بسیار برای پوست مفید است و باعث سلامتی پوست می‌شود را باهم مرور کنیم:

 • آب فراوان: مصرف آب هم از خشک شدن پوست جلوگیری می کند و هم رطوبت مورد نیاز پوست را تامین می کند.
 • ماهی: ماهی به دلیل داشتن امگا 3 از خشک شدن و کمبود رطوبت پوست پیشگیری می کند.
 • میوه: مصرف میوه به ویژه انبه و توت به حفظ آب و حفظ رطوبت پوست کمک بسیاری می کند.
 • بذر کتان: بذر کتان دارای اسید های چربی می باشد که برای مرطوب نگه داشتن پوست ضروری است.
 • آووکادو: آوکادو سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین ها و چربی های مفید است.
 • سبزیجات نارنجی و زرد: هویج، سیب زمینی و امثال این سبزیجات، به دلیل داشتن ویتامین A، برای سلامت پوست مفید هستند.
 • آجیل: آجیل به دلیل داشتن ویتامین E، می تواند از پوست در برابر اشعه های UV به خوبی مراقبت کند.
 • چای گیاهی: چای گیاهی باعث شده تا سموم بدن دفع شود. در نتیجه به شفاف شدن پوست کمک بسیاری میکند و موثر است.
4.2/5 - (5 امتیاز)